Dodatkowe opłaty przy kupnie mieszkania

Dodatkowe opłaty przy kupnie mieszkania
Marta Kulawik

Kupno lokalu mieszkalnego to niewątpliwie spora inwestycja. Niestety w koszt zakupu należy wliczyć nie tylko cenę nieruchomości, ale również inne wydatki. Poznaj dodatkowe opłaty przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Na początku chcemy skupić się na dodatkowych opłatach przy kupnie mieszkania w stanie deweloperskim. Takie informacje pozwolą na wykonanie rzetelnego kosztorysu oraz wybranie odpowiedniej kwoty kredytu hipotecznego. Zacznijmy zatem od podatku VAT. Jest to opłata obowiązkowa. W przypadku nowego lokalu obniżono ją do 8%. Zasada ta jednak nie obowiązuje w przypadku każdej nieruchomości. Aby skorzystać z niższej kwoty podatku musimy brać pod uwagę tylko mieszkania, których metraż nie przekracza 150 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o dom, nieprzekraczalny metraż to 300 metrów kwadratowych. Podczas rozmów i negocjacji z deweloperem zwracaj szczególną uwagę na cenny brutto!

Wykonując transakcje na rynku pierwotnym musimy również zadbać o kilka formalności notarialnych. Jedną z nich jest konieczność założenia księgi wieczystej – jest to czynność obowiązkowa i odpłatna.

Koszt opłat sądowych jest stały. Założenie wspomnianej księgi wieczystej wiąże się z opłatą w wysokości 60 złotych. Wpis prawa własności kosztuje 200 złotych, a wpis do księgi wieczystej z tytułu roszczenia z umowy deweloperskiej 150 złotych. Wpisanie hipoteki również jest płatną czynnością.

Dodatkowe opłaty przy kupnie mieszkania – podatek od czynności cywilno-prawnych

Kolejna opłata, którą należy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie, to podatek od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2% ceny rynkowej lokalu. Kwota ta jest obliczana przez notariusza. W przypadku zakupu na wtórnym rynku nieruchomości również należy uiścić opłaty związane z wizytą u notariusza. Poza tym mogą pojawić się inne okoliczności. Jeśli korzystamy z pomocy agencji nieruchomości,. przed dokonaniem zakupu ustalana zostaje prowizja dla biura. Jeśli decydujesz się na kredyt, weź pod uwagę również koszty z nim związane. Jest to ważny element, którego nie można pominąć w kosztorysie na lata jego spłaty.
Potrzebujesz innych informacji związanych z dodatkowymi opłatami przy kupnie mieszkania? Skontaktuj się z agentem nieruchomości z biura Re/Max Gold. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i udzielimy Ci niezbędnych porad z zakresu transakcji nieruchomościami.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W BYTOMIU