Analiza stanu technicznego mieszkania

Analiza stanu technicznego mieszkania
Marta Kulawik

Biorąc pod uwagę kupno nieruchomości, musimy poświęcić czas na wiele spraw. Niemal każdy ogląda lokal przed podjęciem decyzji. Pewne kwestie są jednak czasami pomijane. Jedną z ważniejszych jest analiza stanu technicznego mieszkania wykonana przed specjalistów. Dowiedz się, czy warto ją zrobić? Kto powinien się tym zająć i czy stan techniczny wpływa na wartość mieszkania.

Uniknij dodatkowych kosztów

Niektórzy potencjalni kupcy, rezygnują z analizy stanu technicznego budynku, w ramach oszczędności. Efekt, niestety, może być odwrotny od zamierzonego. Przeprowadzenie analizy pozwoli nam uniknąć nietrafionego zakupu. Może, okazać się, że niska cena mieszkania, czy domu spowodowana jest właśnie złym stanem technicznym. Wówczas trzeba wykonać gruntowny remont. Może pochłoną on wiele czasu oraz kosztów. Niejednokrotnie zmienia to zupełnie podejście zainteresowanych. Ocena stanu technicznego, może przybrać formę opinii lub ekspertyzy technicznej.

Analiza stanu technicznego mieszkania – na co zwrócić uwagę

Zacznij swoje obserwacje od najistotniejszych kwestii, których renowacja to naprawdę spory koszt. Niektóre niedociągłości wykluczają natychmiastowe wprowadzenie się do nieruchomości. Duży budżet pochłania wymiana okien, dlatego analizę warto zacząć od nich. Kolejna sprawa to instalacja elektryczna, wodna, a także stan ogrzewania. Do tego oczywiście potrzebna jest pomoc specjalistów. Instalację należy dokładnie sprawdzić szczególnie, jeśli chcemy kupić mieszkanie w starym budownictwie, kamienicach. Bada się między innymi stan stropów, ścian, elewacji czy dachu. Wspomniana opinia jest wydawana przez fachowców na podstawie uprzednich oględzin. Warto pamiętać, że zły stan budynku, może zagrażać bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE – PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY PRZY KUPNIE MIESZKANIA

Jakie problemy mogą się pojawić

Problemy związane ze stanem technicznym często uzależnione są od budynku. Inne wady mają kamienice, nowe nieruchomości oraz bloki. Główne problemy, które wynikają z mieszkania w kamienicy to pojawiająca się wilgoć oraz odpadający tynk z elewacji. Zwróć uwagę na podłogę, szczególnie, jeśli jest drewniana. Bloki mogą sprawiać problem z instalacją elektryczną. Stara, aluminiowa instalacja elektryczna może powodować zwarcie. W nowym budownictwie może pojawić się ten sam problem. Weź pod uwagę, że mieszkania w stanie deweloperskim, nie były wcześniej zamieszkiwane, a pracy remontowe odbywają się w różnym tempie.

MIESZKANIA KATOWICE LIGOTA – ZOBACZ OFERTY