Domek letniskowy. Zacznij szukać już dziś!

Domek letniskowy. Zacznij szukać już dziś!
Marta Kulawik

Często się tak zdarza. Snujemy marzenia o wakacjach na plaży, nad jeziorem bądź na stokach narciarskich, które po czasie zmieniają się w chęć zakupu tego kawałka raju, w którym tak dobrze się czujemy.

Rynek domków letniskowych w Polsce rozwija się, a tendencja ta przychodzi do nas z krajów zachodnich. Jak wskazują dane National Association of Realtors – w samym USA w roku 2014 ilość zakupów domków letniskowych zwiększyła się o 57% w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast jeszcze w roku 2013, 80% nabywców inwestycyjnych było zdecydowanych na zakup nowej nieruchomości letniskowej przede wszystkim jako azyl dla swojej rodziny. Jednak nabycie tego typu posiadłości może być także intratnym interesem.

Jeżeli jesteś zmotywowany, aby zakupić domek letniskowy, oto kilka kroków, które możesz podjąć zanim wyruszysz na poszukiwanie wymarzonej nieruchomości:

Zadecyduj, czy to miejsce ma służyć Tobie i Twojej rodzinie, czy wolisz przeznaczyć je pod wynajem

Jeżeli będziesz próbować odzyskać część kosztów zakupu oraz utrzymania przez najem, nieruchomość musi być odpowiednio promowana, powinna posiadać popularne i pożądane udogodnienia, a być może nawet profesjonalne zarządzanie.

Porozmawiaj z księgowym o potencjalnych korzyściach podatkowych bądź zobowiązaniach związanych z wynajmem wakacyjnym

Wynajem nieruchomości wiąże się z objęciem konkretnymi przepisami podatkowymi, więc warto upewnić się jak wyglądają dodatkowe opłaty oraz co można odliczyć od podatku.

CZYTAJ TAKŻE – CAŁOROCZNE DOMKI Z DREWNA

Lokalizacja!

Domy w pobliżu plaż i gór zazwyczaj przyciągają większą ilość zainteresowanych nabywców bądź najemców niż inne lokalizacje. Warto sprawdzić wszystkie cztery pory roku w docelowym miejscu, ponieważ atmosfera może zmienić się diametralnie w zależności od sezonu. Jeżeli zamierzasz przyjeżdżać do określonego domku letniskowego często, rozważ odległość pomiędzy nią a swoim miejscem zamieszkania – odległość zawsze stanowi przeszkodę.

Rozważ wynajem, a dopiero potem zakup

Takie działanie daje czas na poznanie obszaru, w którym chcemy zakupić posiadłość. Najlepiej wynająć tę posiadłość, którą mamy w zamierzeniu zakupić, ponieważ wtedy poznamy wszystkie jej wady oraz zalety. Te czynniki pozwolą rozeznać potencjał nieruchomości zarówno w przypadku wynajmu, jak i potencjalnej odsprzedaży.

Jeżeli zamierzasz kupić domek letniskowy, zgłoś się do profesjonalnych agentów z katowickiego biura nieruchomości Re/Max Gold w celu uzyskania szczegółowych informacji, a także odnalezienia posiadłości, która spełni oczekiwania zarówno Twoje, jak i potencjalnych najemców.