Kupno mieszkania lub domu od spadkobiercy – o czym warto pamiętać?

Kupno mieszkania lub domu od spadkobiercy – o czym warto pamiętać?
Marta Kulawik

Kupujesz nieruchomość i okazuje się, że aktualnym właścicielem domu lub mieszkania jest spadkobierca osoby wcześniej korzystającej z nieruchomości. Wydaje się, że sprzedawca nie może jej utrzymać lub zwyczajnie jej nie potrzebuje, dlatego nikt nie będzie rościł sobie praw do sprzedawanego lokalu lub budynku. Sprawa nie musi być taka prosta, gdyż nigdy nie wiadomo, czy zapisanie własności przebiegło w sposób prawidłowy.

Dziedziczenie nieruchomości

Kupując mieszkanie lub dom od spadkobiercy, należy pamiętać o poproszeniu aktualnego właściciela o okazanie wypisu z księgi wieczystej. Jeżeli w księdze wieczystej figuruje inna osoba, osoba deklarująca się jako właściciel nieruchomości powinna wykazać nabycie spadku poprzez okazanie prawomocnego postanowienia sądu, potwierdzającego dziedziczenie. Może się okazać bowiem, że:

  • rzekomy właściciel powołuje się na dziedziczenie z mocy ustawy, podczas gdy poprzedni właściciel sporządził testament, w którym nie określa go jako spadkobiercy;
  • rzekomy właściciel powołuje się na testament, podczas gdy poprzedni właściciel sporządził dokument jeszcze raz lub zmodyfikował go, pozbawiając sprzedawcę prawa do nieruchomości;
  • dział spadku nie został jeszcze przeprowadzony, tj. rzekomy właściciel nie spłacił jeszcze pozostałych spadkobierców, więc każdy z nich posiada prawo do nieruchomości;

CZYTAJ TAKŻE – SPÓŁDZIELCZE LOKATORSKIE PRAWO DO LOKALU – DZIEDZICZENIE

Stan prawny i stan fizyczny nieruchomości

O czym jeszcze należy pamiętać przed podpisaniem aktu notarialnego nabycia nieruchomości? Oczywiście o pozostałych aspektach, związanych z kupnem mieszkania lub domu.

  • Stan fizyczny – Jeżeli aktualny właściciel twierdzi, że ta jest w dobrym stanie, a po obejrzeniu nieruchomości okazuje się, że ustna deklaracja mija się z rzeczywistością, jesteśmy w stanie wystąpić z roszczeniami o sfinansowanie remontu.
  • Stan prawny – Musimy poznać stan prawny mieszkania lub domu, który chcemy nabyć. Może się okazać bowiem, że nieruchomość obciążona jest hipoteką lub innego rodzaju ograniczeniami rzeczowymi. W umowie sprzedaży nieruchomości zaś widnieje klauzula, w której nabywca deklaruje się, że zapoznał się ze stanem prawnym. Może to wiązać się z deklaracją spłaty długów, o których nie mieliśmy pojęcia.

CZYTAJ TAKŻE – ANALIZA STANU TECHNICZNEGO MIESZKANIA

Jak nie dać się zaskoczyć?

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień najlepiej kupować nieruchomości za pośrednictwem agencji. Pracownicy biura zadbają nawet w najmniejszych szczegółach o uregulowanie wszelkich spraw prawnych przed podpisaniem aktu notarialnego poświadczającego nabycie nieruchomości.

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Katowicach lub domu i chcesz, by spełniał on Twoje wszelkie wymagania? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci w znalezieniu wymarzonej nieruchomości!