Gdzie warto kupować domy, a gdzie działki w Bieruniu i powiecie bieruńsko-lędzińskim?

Gdzie warto kupować domy, a gdzie działki w Bieruniu i powiecie bieruńsko-lędzińskim?
Marta Kulawik

Bieruń to stara miejscowość, której początki sięgają do X wieku. Gdzie indziej należy się jednak dopatrywać powodu, przez który coraz więcej ludzi kupuje w tym mieście domy. Bieruń i jego okolice znajdują się bowiem w najbardziej uprzemysłowionym i zurbanizowanym regionie w Polsce, charakteryzującym się dynamicznym rozwojem górnictwa węglowego oraz hutnictwa.

Bieruń sąsiaduje z Tychami, Oświęcimiem i Lędzinami. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 44 oraz ważne linie kolejowe: Mysłowice–Tychy i Katowice–Oświęcim. Poza tym Bieruń jest miastem silnie uprzemysłowionym, znajdują się tutaj zakłady górnicze, wytwórcze oraz spożywcze, co pozytywnie wpływa na rynek pracy. Administracyjnie Bieruń jest podzielony na siedem dzielnic: Bieruń Stary i Bieruń Nowy, stanowiące obszary centralne miasta, oraz Baraniec, Ściernie, Jajosty, Bijasowice i Czarnuchowice.

W jakich dzielnicach Bierunia warto kupować domy?

Średnia cena domów w Bieruniu wynosi 2696 zł za 1 m2. Sprzedawane w mieście domy mają dość dużą powierzchnię, gdyż średnio wynosi ona 172 m2. A jak wygląda sytuacja w poszczególnych dzielnicach Bierunia?

W dzielnicy Bieruń Stary znajduje się rynek oraz najważniejsze zabytki miasta. Średnia cena za 1 m2 wynosi 1 106 zł – większość ofert w dzielnicy stanowią domy jednorodzinne, gruntownie wyremontowane, o dużej powierzchni, których średnia powierzchnia wynosi 428 m2.

Nieopodal Bierunia Starego znajduje się Bieruń Nowy. Ceny kształtują się tutaj na o wiele wyższym poziomie, bo średni koszt za metr kwadratowy wynosi 2 694 zł. Należy jednak zauważyć, że najczęściej oferowana powierzchnia domów w Bieruniu Nowym jest znacznie mniejsza, bo wynosi 156 metrów kwadratowych. Za to większość domów zostało wybudowanych tam stosunkowo niedawno, na całym obszarze przeważa nowe budownictwo.

CZYTAJ TAKŻE – NAJLEPSZE LOKALIZACJA NA ZAKUP DOMU W TYCHACH

W jakich miejscowościach powiatu bieruńsko-lędzińskiego warto kupować domy?

Porównanie cen domów w wybranych miejscowościach powiatu bieruńsko-lędzińskiego

Domy na sprzedaż - powiat bieruńsko-lędziński - tabela cen

Źródło: na podstawie danych, pochodzących z serwisu morizon.pl

W skład powiatu, oprócz Bierunia, wchodzą także takie miasta jak Imielin i Lędziny. Jak wynika z analizy, zdecydowanie najdroższe domy znajdują się w Imielinie, gdzie średnia cena ofertowa wynosi 3021 zł za 1 m2. W Lędzinach cena za 1 m2 jest niższa, gdyż średnio wynosi 2985 zł, jednak najtańsze domy znajdują się w samym Bieruniu – średnia cena ofertowa za 1 m2 to 2696 zł. Dodatkowo warto zauważyć, że w Lędzinach domy mają większa powierzchnię od dwóch pozostałych miast – ta wynosi 191 m2.

W jakich dzielnicach Bierunia warto kupować działki?

Średnie ceny i przeciętna powierzchnia działek w wybranych dzielnicach Bierunia

działki na sprzedaż - Bieruń - tabela cen

Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych z serwisów morizon.pl i mieszkanie.mitula.com.pl

Średnia cena za 1 m2 działki w Bieruniu wynosi 84 zł, podczas gdy średnia powierzchnia to 1303 m2.

Jeżeli zależy nam na jak największej powierzchni, najwięcej ofert dużych działek można znaleźć w Ścierniach, bo przeciętnie mają ponad 4000 m2 powierzchni. Najtaniej natomiast zapłacimy za działkę w Bijasowicach – 1 m2 kosztuje tam 75 zł. Jednak należy zauważyć, że koszt kupna 1 m2 obszaru budowlanego w dzielnicy Bieruń Nowy wynosi średnio zaledwie 3 zł więcej. Co ciekawe, najdroższe ale i najmniejsze działki znajdują się w dzielnicy Baraniec – gdzie m2 działki na sprzedaż kosztuje 121 zł, a średnia powierzchnia działki wynosi 951 m2

CZYTAJ TAKŻE – RYNEK MIESZKANIOWY W KATOWICACH I OKOLICACH

W jakich miejscowościach powiatu bieruńsko-lędzińskiego warto kupować działki?

Średnie ceny i przeciętna powierzchnia działek w miejscowościach powiatu bieruńsko-lędzińskiego

Działki na sprzedaż - powiat Bieruńsko-lędziński - tabela cen

Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych, pochodzących z serwisu morizon.pl

Jeżeli preferujemy miasto, dobrą decyzją będzie kupno działki w Bieruniu. Cena za 1 m2 jest tutaj najniższa i wynosi 95 zł. Jednocześnie sprzedawane są tam najwyższe działki w całym powiecie, gdyż ich średnia powierzchnia wynosi 1958 m2. Jeśli mowa o gminach wiejskich, najwięcej ofert dużych działek znajdziemy w Chełmie Śląskim, ale z kolei to w Bojszowach znajdują się te o najniższych cenach. Mimo wszystko ceny w zarówno w Chełmie, Imielinie i Bieruniu wciąż wypadają bardzo atrakcyjnie na przestrzeni całego województwa śląskiego, w którym średnia cena 1 m2 działki to ponad 2000 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku domów i działek w powiecie bieruńsko-lędzińskim? Skontaktuj się z naszymi specjalistami!