Gdzie warto kupić dom, a gdzie działki na sprzedaż w Będzinie i okolicach?

Gdzie warto kupić dom, a gdzie działki na sprzedaż w Będzinie i okolicach?
Marta Kulawik

Kolejnym obszarem, na który warto zwrócić uwagę, po Siemianowicach Śląskich myśląc o zakupie domu lub działki jest Będzin. Na zalety tego regionu składa się spora ilości atrakcji dla mieszkańców oraz bliska odległość do centrum aglomeracji, czyli Katowic.

W jakich dzielnicach Będzina warto kupić dom?

Miasto Będzin jest podzielone administracyjnie na osiem dzielnic: Grodziec, Gzichów, Ksawer, Łagisza, Małobądz, Śródmieście i Warpie. Średnia cena domu w Będzinie w 2014 roku wynosiła 455 859 zł, natomiast średnia cena za metr kwadratowy 2 994 zł.

Poszukiwanie ofert najlepiej rozpocząć od Małobądza, gdzie znajduje się największe i najludniejsze osiedle mieszkaniowe w Będzinie – Syberka. Dzielnica ta dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze uznawana jest za jeden z lepszych rejonów miasta do zamieszkania. Ceny w Małobądzu kształtują się na wysokim poziomie: średnia cena metra kwadratowego wynosi tam 3 990 zł. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tych najdroższych nieruchomości mamy do czynienia z domami wybudowanymi w ciągu ostatnich kilku lat.

Zdecydowanie mniej za dom zapłacimy w dzielnicy Grodziec. Rajon ten jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne, takie jak:

  • obiekty przyrodnicze
  • zabytki architektury
  • szlaki turystyczne

Na tym obszarze znaleźć można sporą ilość ofert domów pochodzących zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Średnia cena metra kwadratowego w tej okolicy plasuje się na poziomie 2 405 zł. Ostatnią dzielnicą w Będzinie, w której należy pomyśleć o zakupie domu jest Warpie. Metr kwadratowy domu kosztuje średnio 2 800 zł, jednak znaleźć można tam także oferty, w których zapłacimy 2 tys. zł mniej.

Jak kształtowały się średnie ceny ofertowe domów na rynku wtórnym w ostatnich latach, o powierzchni od 100 do 160 m.kw. w Będzinie i innych miastach aglomeracji śląskiej?

wykres - dom na sprzedaż - Będzin - porównanie cen z innymi miastami aglomeracji śląskiej

Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2015 r.

Na powyższym wykresie zauważyć można rosnącą tendencję cen w Będzinie od 2014 roku. Wtedy to średnia cena ofertowa wynosiła ok. 450 tys. zł, aktualnie jest to już 530 tys. zł.

Średnie ceny ofertowe domów na rynku wtórnym w II kwartale 2015 roku o powierzchni od 100 do 160 m2 w miastach aglomeracji śląskiej, między innymi w Będzinie.

wykres - sceny domów na sprzedaż - Będzin - porównanie z innymi śląskimi miastami

Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2015 r.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM DOMÓW W DĄBROWIE GÓRNICZEJ!

W jakich miejscach powiatu będzińskiego warto kupić dom?

Jeśli mowa o okolicach Będzina, najwięcej ofert sprzedaży domów znajdziemy w Czeladzi, graniczącej m.in. z Katowicami, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi. Miasto wyróżnia się dobrą lokalizacją, dużą ilością zabytków oraz ośrodków kulturalnych i sportowych. Średnia cena za metr kwadratowy domu wynosi tam 2 485 zł. Równie ciekawie prezentują się Wojkowice: metr kwadratowy domu kosztuje w nich 2 297 zł. Nie są to jednak najdroższe oferty domów na sprzedaż – te bowiem znajdują się w Siewierzu, w których koszt metra kwadratowego wynosi 2 900 zł.

Jeśli mowa o nieruchomościach w Będzinie i gminach wiejskich skoncentrowanych wokół niego, z pewnością warto wziąć pod uwagę Bobrowniki. Gmina charakteryzuje się dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną: przebiega przez nią odcinek autostrady A1. Średnia cena domu za metr kwadratowy w Bobrownikach wynosi 2 100 zł. W podobnej cenie sprzedawane są domy w Mierzęcicach, gdzie metr kwadratowy kosztuje 2 300 zł. Pod tym względem najdrożej wychodzą Psary –  za metr kwadratowy należy tam zapłacić średnio 3 400 zł.

Średnie ceny domów w gminach wiejskich powiatu będzińskiego

Średnie ceny domów na sprzedaż w Będzinie w poszczególnych dzielnicach - tabelka

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych mieszkania.trovit.pl

Gdzie warto kupić działkę w Będzinie?

W samym Będzinie najwięcej ofert działek znajdziemy w dzielnicach Grodziec i Łagisz – ich średnia cena wynosi 105 zł za metr kwadratowy. Najwięcej ogłoszeń dotyczy nieruchomości o powierzchni ok. 1100 metrów kwadratowych.

W okolicach miasta znajdziemy o wiele więcej ofert, dodatkowo mocno zróżnicowanych pod względem ceny i powierzchni. Zaczynając od gmin miejskich: w Czeladzi średnia cena za metr kwadratowy wynosi 95 zł – przeciętna powierzchnia w Czeladzi jest za to wyższa niż w Będzinie, gdyż wynosi 2 100 metrów kwadratowych. O wiele tańsze są działki w Siewierzu – średnia cena działki za metr kwadratowy wynosi tam 60 zł.
Kolejną atrakcyjną miejscowością jest Sławków – jego obszar aż w 35% stanowią powierzchnię lasów. Średnia cena za metr kwadratowy działek w Sławkowie wynosi 65 zł za metr kwadratowy. Równie bogatą ofertę znajdziemy w Wojkowicach, w których średnia cena działki budowlanej wynosi ok. 125 tys. zł.

A jak wygląda sytuacja w gminach wiejskich? Najwięcej ofert dużych, ale stosunkowo tanich działek znajdziemy we wsi Psary. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi 67 zł przy powierzchni ok. 2 400 metrów kwadratowych. Na podobnym poziomie kształtują się ceny w Bobrownikach, chociaż trzeba zaznaczyć, że średnia powierzchnia działki ma w tych rejonach mniejszą wartość. Najwięcej za działkę zapłacimy w gminie wiejskiej Bobrowniki – średnia cena plasuje się tam na poziomie 86 zł za metr kwadratowy.

Średnie ceny działek w Będzinie i wybranych miejscach powiatu będzińskiego

Średnie ceny działek w Będzinie - tabelka

Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych mieszkanie.mitula.com