Siemianowice Śląskie – lepiej kupić dom czy działkę budowlana?

Siemianowice Śląskie – lepiej kupić dom czy działkę budowlana?

Położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Siemianowice Śląskie domy i działki są coraz chętniej wybieranym miejscem. Trudno się dziwić – pozwolenia na budowę nowych nieruchomości wydawane są tu do dwóch tygodni. Na atrakcyjność miasta wpływają również dogodne połączenia drogowe z innymi kluczowymi miastami regionu.  

Średnia cena domu w Siemianowicach Śląskich

Średnia cena za 1 m2 w Siemianowicach Śląskich wynosi od 2 227 do 3 544 zł w zależności od miejsca i roku budowy nieruchomości, jej powierzchni oraz liczby pokoi. Ceny transakcyjne od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie i nic nie wskazuje na to, aby miały w najbliższym czasie znacząco wzrosnąć.

Gdzie warto kupić dom w Siemianowicach Śląskich?

Średnia cena domu w Siemianowicach Śląskich wynosi 540 tys. złotych, natomiast przeciętna powierzchnia nieruchomości ok. 218 m2. Najwięcej ofert domów w mieście znajdziemy w trzech dzielnicach: Michałkowicach, Przełajce oraz Bytkowie.

Michałkowice są najstarszą dzielnicą miasta o charakterze mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczym. Ogłoszenia z tej części Siemianowic Śląskich pochodzą przede wszystkim z rynku wtórnego. Domy o średniej powierzchni 100 m2 można w tej dzielnicy kupić już od 2 500 zł/m2. O wiele kosztowniejsze są nieruchomości o powierzchni wyższej niż 150 m2, gdyż ich ceny rozpoczynają się od 4000 zł/m2.

Innym miejscem, w którym warto rozejrzeć się za domem jest Przełajka. W najmniejszej dzielnicy Siemianowic Śląskich znajdziemy najwięcej ofert nieruchomości, które zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Większość nieruchomości w Siemianowicach sprzedawana jest w cenie 4000 zł/m2, a ich średnia powierzchnia wynosi 150 m2. Jednak można znaleźć również ogłoszenia, w których za 1 m2 domu z rynku pierwotnego zapłacimy 2000-2500 zł.

W Bytkowie, wielkiej dzielnicy osiedlowej, znaleźć można najwięcej ofert starszych, tanich domów. Najmniejszą wartość mają budowle pochodzące z lat 40. XX wieku. Ich cena wynosi ok. 1000 zł/m2. Dwa razy droższe są nieruchomości, które zostały wybudowane w latach 80. Natomiast bardzo mało jest ofert domów pochodzących z ostatniego dziesięciolecia – cenowo wypadają jednak najdrożej, gdyż koszt 1 m2 waha się w nich od 4000 do 5000 zł.

CZYTAJ TAKŻE – NOWE OSIEDLA W ZABRZU

Gdzie warto kupić działkę w Siemianowicach Śląskich?

Średnia cena za m2 działki w Siemianowicach Śląskich wynosi 176 zł – przeciętna powierzchnia działki to 15 128 m2. Jeżeli zależy nam bliskiej lokalizacji z większymi ośrodkami i instytucjami miejskimi, poszukiwania własnej działki budowlanej można zacząć od Centrum. Trzeba jednak zauważyć, że cena za działkę w Centrum osiąga wartość znacznie wyższą od średniej dla całego miasta: najtańsze oferty zaczynają się dopiero od 230 zł/m2.

W Michałkowicach, oprócz ofert sprzedaży domów, znajdziemy również sporo ogłoszeń, dotyczących sprzedaży działek budowlanych. Należy zwrócić uwagę, że działki w tej dzielnicy są o wiele tańsze od tych z Centrum – cena w Michałkowicach kształtuje się na poziomie średniej, gdyż wynosi 180 zł/m2.

Alternatywą dla Michałkowic jest jeszcze tańsza Przełajka. Ceny w tej dzielnicy rozpoczynają się już od 100 zł/m2. Najdroższe obszary budowlanie natomiast znajdują się w Bytkowie. Ich średnia cena wynosi ok. 300 zł/m2.

Dom czy działka w Siemianowicach Śląskich?

Wybór domu lub działki na terenie Siemianowic Śląskich uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji. W dzielnicy Przełajka najlepszym wyborem jest budowa własnej nieruchomości, czego nie można powiedzieć o Bytkowie, chociaż wiele zależy także od naszych oczekiwań, gdyż najtańsze domy, będącymi jednocześnie najstarszymi, wymagają często dodatkowych inwestycji.