Rynek domów i działek budowlanych w Mysłowicach

Rynek domów i działek budowlanych w Mysłowicach
Marta Kulawik

Szukając idealnego miejsca na zakup własnego domu lub działki budowlanej na terenie województwa śląskiego, warto pomyśleć o Mysłowicach. Miasto wchodzące w skład konurbacji górnośląskiej wyróżnia się nie tylko liczną zabudową historyczną, ale również dobrą komunikacją z większymi ośrodkami mieszkalnymi.

Średnia cena domu w Mysłowicach

Analizując rynek nieruchomości w Mysłowicach, można zauważyć jego sporą różnorodność. Część domów można kupić już od 1 800 zł/m2, natomiast te najdroższe kosztują ok. 4 500 zł/m2. Średnia cena domu za 1 m2 w Mysłowicach na rynku wtórnym wypada stosunkowo nisko w porównaniu do innych miast województwa śląskiego – w drugim kwartale 2015 roku wynosiła ok. 2 500 zł/m2. Na rynku pierwotnym zapłacimy jednak średnio powyżej 4000 zł/m2.

Gdzie warto kupić dom w Mysłowicach?

Najbardziej zurbanizowana i uprzemysłowiona jest północna część miasta, w której występuje też najgęstsze zaludnienie ludności. Właśnie w tym obszarze można znaleźć najwięcej ofert z tabliczką dom na sprzedaż. Przykładowo w dzielnicy Piasek, gdzie przeważa budownictwo wielorodzinne, 3-piętrowe domy, ceny rozpoczynają się już od 500 tys. zł. W Bończyku za to znajdziemy mniejsze i nowe jednorodzinne nieruchomości, które co prawda kosztują o połowę więcej, ale za to większość posiadłości jest sprzedawanych z działką.

Wiele ofert sprzedaży domów w Mysłowicach pochodzi z dzielnicy Śródmieście, w której znajduje się także najwięcej bloków mieszkalnych. Warto wziąć pod uwagę ten obszar, jeżeli zależy nam najbardziej na lokalizacji, gdyż w Śródmieściu znajduje się najwięcej instytucji miejskich, takich jak urzędy, szkoły oraz szpitale. Trzeba jednak pamiętać, że ceny nieruchomości na tym obszarze mają najwyższą wartość. Czteropokojowy dom może kosztować aż 500 tys. złotych. Natomiast ceny za metr kwadratowy na tym obszarze wahają się od 3000 do 3500 zł.

Kolejną dzielnicą Mysłowic, w której warto rozejrzeć się za nieruchomością jest Janów Miejski. Znajduje się tam sporo ofert domków jednorodzinnych. Ceny na tym obszarze są dość zróżnicowane, dlatego łatwiej znaleźć ofertę dopasowaną do własnych możliwości. Średnia cena domu 6-pokojowego w Janowie Miejskim wynosi ok. 450 tys. złotych.

Mniejszym obszarem od Janowa Miejskiego jest dzielnica Ćmok. Czteropokojowe, jednopiętrowe domy kosztują tam ok. 400 tys. złotych. Jeżeli z kolei nie zależy nam na nowym budynku, w dzielnicy Słupna znajdziemy bardzo stare nieruchomości, niektóre pochodzące nawet z okresu II wojny światowej. Ośmiopokojowy dom w dzielnicy Słupna kosztuje średnio do 500 tys. złotych.

CZYTAJ TAKŻE – ZALETY MIESZKANIA W CHORZOWIE

Gdzie warto kupić działkę w Mysłowicach?

Jeżeli mamy w planach częste wyjazdy do większych ośrodków, niekoniecznie umiejsciowionych na terenie województwa śląskiego, warto przyjrzeć się doskonale skomunikowanej dzielnicy Brzęczkowice, znajdującej się w północnej części miasta. Przez obszar ten przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S1. Najtańsze domy dwupiętrowe z działką o powierzchni ok 2,5 tys. metrów kwadratowych, w Brzęczkowicach kosztują ok. 500 tys. złotych. Bardziej opłacalne wydaje się jednak kupienie tam działki i wybudowanie domu, gdyż obszar budowlany kosztuje już od 100 zł/m2.

Innym miejscem, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy wybudować nowy dom, jest dzielnica Morgi, znajdująca się w środkowej części Mysłowic. Dużym atutem tej części miasta są liczne obszary zielone, dobra lokalizacja i łatwa komunikacja do centrum. Ceny działki są przy tym dość zróżnicowane, gdy wynoszą od 70 do nawet 200 zł/m2.

Innymi dzielnicami w środkowej części Mysłowic, na których znajdziemy dużą ilość z ofertami działek są Wesoła, Larysz, oraz Brzezinka. Ceny są jednak znacznie wyższe, gdyż najmniej za 1 m2 działki zapłacimy dopiero od 120 zł. Oferty z działkami znajdziemy również w południowej części Mysłowic. Jednym z nich są Krasowy, w których ceny działek budowlanych wynoszą od 130 zł/m2 wzwyż, lub dzielnica Kosztowy – tam jednak należy za 1 m2 działki należy zapłacić ok. 200 zł/m2.

Dom czy działka?

Wybór domu lub działki na terenie Mysłowic uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji. Najbardziej opłacalnymi dzielnicami, jeśli chodzi o wybudowanie własnej nieruchomości okazują się Morgi oraz Brzęczkowice, gdyż to w tych dzielnicach znajdziemy najtańsze działki budowlane. Nie można jednak przymknąć oka na atrakcyjność dużych nieruchomości w Słupnej i Janowie Miejskim. Najwięcej oczywiście zależy od naszych oczekiwań.