Jak Brexit wpłynie na wielkość rat hipotecznych?

Jak Brexit wpłynie na wielkość rat hipotecznych?
Marta Kulawik

Rozmowy wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skupiają się głównie wokół polityki międzynarodowej, konsekwencji dla handlu i wpływu na rynek pracy. Tymczasem Brexit może być mocno odczuwalny również dla osób inwestujących w nieruchomości.

Ucieczka do Szwajcarii

Gdy ogłoszone zostały wyniki brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, reakcją wielu inwestorów była „ucieczka” w stronę franka szwajcarskiego. Mimo licznych zawirowań związanych z tą walutą, nadal ma ona opinię dość stabilnej. Siłą rzeczy mocno przełożyło się to na wielkość sum, jakie przewalutowano w ramach ochrony kapitału. Siłą rzeczy musiało się to błyskawicznie odbyć na kursach walutowych. To zaś nie mogło pozostać neutralne dla posiadaczy kredytów hipotecznych liczonych w walucie Helwetów.

Brexit a kredyty hipoteczne we franku

Kurs franka, który oscylował w okolicach 4,01-4,05 złotych, w nocy z 23 na 24 czerwca spadł do 3,94. Chwilowo. Rano, po ogłoszeniu wyników referendum skok był gwałtowny, osiągając poziom 4,22. W kolejnych dniach nastąpiła pewna stabilizacja, a przelicznik na franka na złotówki spadł do 4,14 (dane z poniedziałku 27 czerwca), jednak nadal jest to spora różnica.

W przypadku raty o wysokości stanowiącej odpowiednik 2000 złotych będzie to oznaczało wzrost o około 60 złotych. Trzeba brać jednak pod uwagę dywagacje na temat referendów w kolejnych państwach – siłą rzeczy mogą doprowadzić do powtórzenia tego samego scenariusza i do kolejnych wzrostów.

Brexit a kredyty w euro – lepiej, ale nie do końca

Brexit okazał się raczej neutralny dla pozycji euro względem głównych światowych walut. Czy oznacza to, że nie dotknął Polaków spłacających kredyty hipoteczne nominowane w euro? Nie do końca.

Jak się okazało, zamieszanie wokół Brexitu wpłynęło nie tylko na wzmocnienie franka szwajcarskiego, ale i na osłabienie złotego. To z kolei sprawiło, że z punktu widzenia Polaków raty płacone w euro poszły w górę. W dniach poprzedzających referendum kurs EUR/PLN oscylował wokół wartości 4,36-4,40, w nocy poprzedzającej ogłoszenie wyników spadł do 4,32, by rano 24 czerwca skoczyć do poziomu 4,50. Później kurs euro nieco się obniżył, osiągając poziom około 4,45 zł.

W przypadku raty, której wartość stanowi odpowiednik 2000 zł oznacza to koszty o 40 zł wyższe.

CZYTAJ TAKŻE – CZYM GROZI NIESPŁACENIE KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Brexit a kredyt hipoteczny w złotówkach

W przypadku rat płaconych w złotówkach zmian na razie nie widać i osoby, które inwestując w nieruchomości, zdecydowały się na kredyt w walucie, w której zarabiają, mogą czuć się bezpieczne.

Jak Brexit może wpłynąć na kredyty złotówkowe w najbliższej przyszłości? Gdyby się okazało, że osłabi on gospodarkę, możliwe, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych w celu jej pobudzenia. Gdyby nie osłabił – sytuacja nie ulegnie większym zmianom.