Wkład własny – dowiedz się więcej

Wkład własny – dowiedz się więcej
Marta Kulawik

Wiele osób kupując nieruchomości decyduje się na kredyt hipoteczny. Od 2014 roku w naszym kraju trzeba posiadać wkład własny, by dokonać takiej transakcji. Dużo słyszymy na ten temat, szczególnie w momentach gdy procent owego wkładu wzrasta. Poznaj szczegóły transakcji na rynku nieruchomości. Pozwoli Ci to spojrzeć na nowo na sprawę i podjąć tylko słuszne decyzje.

Kapitał własny – co to jest?

Myślę, że tutaj nie ma potrzeby, aby zatrzymywać się na zbyt długo. Wkład własny to fundusze, które zostają przeznaczone na finansowanie danego celu. Jeśli chodzi o transakcje na rynku nieruchomościami w przypadku kupna, wkład stanowi gotówka. Są to pieniądz odłożone wcześniej lub na przykład ofiarowane przez rodzinę, czy pochodzące ze spadku.

Czy muszę posiadać wkład własny?

Sytuacja w Polsce jeśli chodzi o rynek nieruchomości oraz wnoszenie wkładu własnego jest dynamiczna. Komisja Nadzoru Finansowego w 2013 roku nałożyła na banki obowiązek wymagania od klientów minimalnej kwoty wkładka własnego. Rozporządzenie weszło w życie w 2014 roku. Od tej pory decydując się na kredyt na mieszkanie, lokal czy dom musimy posiadać odłożoną sumę na początek.

Ile wynosi wkład własny?

W 2016 roku wzrosła minimalna stawka wkładu własnego. Minimalny kapitał podaje się w procentach. Zatem, zależy on od całkowitego kosztu mieszkania. Dużo osób jest niezadowolonych z tego obowiązku, ale nie można określić go jednoznacznie złym rozwiązaniem. W 2016 roku obowiązkowy wkład początkowy wyniósł 15 procent. Obniżyć wkład możemy w sytuacji wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń brakującej kwoty. Jeśli posiadamy tylko 10%, pozostałe 5 musimy zabezpieczyć. Wcześniej wymagany procent był niższy.

CZYTAJ TAKŻE – ZAKUP NIERUCHOMOŚCI JAKO INWESTYCJA

Rodzaje zabezpieczeń brakującej sumy

  • Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego;
  • zablokowanie wyznaczonych środków pieniężnych na wybranym rachunku bankowym;
  • zabezpieczenie własnych obligacji, które będą stanowiły zastaw;
  • Wybieranie jako zabezpieczenia naszych funduszy zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

Kredyt hipoteczny

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, zapytaj agenta nieruchomości o szczegóły. Firma Re/Max Gold dzięki wieloletniej współpracy z partnerami może pomóc Ci uzyskać korzystne warunki kredytu.