Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży domu lub mieszkania

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży domu lub mieszkania
Marta Kulawik

W momencie, w którym decydujemy się na jakieś działanie na rynku nieruchomości musimy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Droga kupna czy sprzedaży zwykle jest długa, ale zawsze zaczyna się od tego samego punktu. Jest nim napisanie ogłoszenia o sprzedaży domu lub mieszkania. Chcemy przekazać Wam kilka wskazówek, które odpowiedzą na pytanie jak napisać ogłoszenie o sprzedaży domu lub mieszkania.

Czy podać cenę?

Należy pamiętać, że każde ogłoszenie (w tym internetowe) powinno zawierać wszystkie najistotniejsze informacje na temat wskazanej nieruchomości. Co najbardziej interesuje potencjalnych nabywców? Przede wszystkim cena. Może być ona informacją, która zadecyduje, czy dane mieszkanie możemy wziąć pod uwagę czy nie. Dodatkowo, ogłoszenia z podaną ceną oferowanego mieszkania lub domu cieszą się dużo większym zainteresowaniem. Podanie wstępnej ceny świadczy również o naszej rzetelności, wiarygodności. Dopisek z informacją czy koszty podlegają negocjacją również może przyciągnąć wiele osób.

Najistotniejsza informacja – lokalizacja

Kolejna ważne cecha, która powinna znaleźć się na dobrze napisanym ogłoszeniu to lokalizacja. Niejednokrotnie jest to główny czynnik wpływający na wybór mieszkania. Wiele osób ma sprecyzowane upodobania jeśli chodzi o otoczenie, miasto, odległości do pokonania. Poza podaniem miasta, ulicy, należy także opisać okolicę. Można wymienić instytucje w okolicy, dzielnice, odległość do najważniejszych miejsc w okolicy. Każdy zwraca uwagę na inne aspekt dotyczące lokalizacji np. szkoły, odległość od dworca czy przystanku, występowanie terenów zielonych.

Opis mieszkania

Przejdźmy do najważniejszego i najbardziej oczywistego punktu. W dobrym ogłoszeniu należy skrupulatnie i zgodnie z prawdą opisać stan mieszkania lub domu przeznaczonego na sprzedaż. Podstawowe informacje o samym mieszkanie, które ciekawią potencjalnych kupców to:

  • metraż
  • ilość pokoju i ich rozmieszczenie
  • umeblowanie
  • wstępowanie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych
  • występowanie balkonu czy tarasu

CZYTAJ TAKŻE – JAK PRZYGOTOWAĆ DOM NA SPRZEDAŻ?

Pochwal się!

Konkurencja na rynku nieruchomości jest duża. Najlepsza odpowiedź na pytanie, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży domu lub mieszkania, powinna brzmieć efektywnie. Musimy poinformować potencjalnych kupców o tym, co oferujemy i przekonać ich, że nasza propozycja jest korzystna i warta uwagi. Pamiętaj, aby wspomnieć o fakcie, kiedy przeprowadzono remont w mieszkaniu, czy występuje balkon, piwnica, strych, spiżarnia. Wymień zalety nieruchomości, budynku, w którym się znajduję, a także lokalizacji. Pisz jednak tylko prawdę. Nie możesz zniechęcić odbiorców do siebie i swoich działań.

Załącz zdjęcie

Szczegółowe opisanie mieszkania nigdy nie zastąpi zdjęcia. Fotografie pozwolą zainteresowanym od razu zobaczyć o jakim lokalu mowa w ogłoszeniu. Sam opis może doprowadzić do niedomówień. Zdjęcia nie muszą być profesjonalne. Powinny być jednak wyraźne, estetyczne.