Jakich błędów unikać przy sprzedaży domu

Jakich błędów unikać przy sprzedaży domu
Marta Kulawik

Bezpieczna, korzystna i stosunkowo szybka sprzedaż domu wymaga nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia. Niedopełnienie określonych formalności i przeoczenie ważnych elementów transakcji może powodować niebagatelne straty dla sprzedającego. Dlatego poniżej przedstawiamy jakich błędów unikać przy sprzedaży domu.

1.Brak planu sprzedaży domu

Podstawowym celem osoby sprzedającej dom jest zawarcie transakcji w jak najkrótszym czasie oraz uzyskanie zakładanej ceny sprzedaży. Działania, które są nieprzemyślane bądź podjęte pod wpływem impulsu, mogą wpłynąć niekorzystnie na osiągnięcie zamierzonego celu.

Dlatego warto zaplanować każdy kolejny etap sprzedaży zaczynając od określenia ceny ofertowej nieruchomości, przez kompletowanie dokumentów potrzebnych do transakcji, przygotowanie domu do sprzedaży aż po czynności związane z przekazaniem domu stronie kupującej. By uniknąć wszelkich niespodzianek związanych z procesem sprzedaży, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego agenta nieruchomości. Współpraca z rzetelnym i profesjonalnym pośrednikiem pozwoli na uniknięcie błędów poruszonych w kolejnych punktach.

2.Zawyżenie bądź zaniżenie ceny domu

Błędne określenie ceny ofertowej oraz założenie za wysokiej ceny transakcyjnej to najczęściej popełniane błędy przez osoby samodzielnie próbujące sprzedać swoją nieruchomość. Za wysoka cena na samym starcie odstraszy potencjalnych nabywców, natomiast za niska cena domu spowoduje niepotrzebną stratę części zysku.

Cena ofertowa jest zmienną wynikającą z czterech czynników: popytu, sytuacji na rynku, lokalizacji oraz stanu technicznego domu. Przy określaniu ceny domu należy wziąć pod uwagę każdy
z powyższych aspektów. Dlatego warto zwrócić się do doświadczonego agenta pracującego na obszarze, na terenie którego znajduje się dom. Odpowiednia cena przyspieszy sprzedaż, a dzięki profesjonalnemu wsparciu wynegocjowana cena będzie wyższa, co w pełni zrekompensuje prowizję pośrednika.

CZYTAJ TAKŻE – METODY WYCENY NIERUCHOMOŚCI

3.Oferowanie nieprzygotowanego domu do sprzedaży

Potencjalni kupujący zazwyczaj podejmują decyzję o zakupie domu pod wpływem impulsu. Dlatego tak istotną kwestią jest pierwsze wrażenie. Dom z brudnymi oknami czy ścianami wymagającymi odnowienia nie zachęci nabywców do zakupu. Dlatego przed zamieszczeniem ofert należy zastanowić się czy dom wygląda atrakcyjnie z punktu widzenia potencjalnego klienta. Jeżeli chcesz, aby nieruchomość zachwyciła oglądające ją osoby, skorzystaj z usługi Home Staging – czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Ważne, aby zatroszczyć się także o porządek w stanie prawnym nieruchomości. By dom mógł zostać sprzedany, jego stan prawny musi być uregulowany. Wszystkie czynności związane z regulacją stanu prawnego i uzupełnieniem brakujących dokumentów powinny mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem oferowania nieruchomości na rynku.

Sprzedaż domu w Sosnowcu, Warszawie, Zabrzu czy Krakowie to trudne zadanie, jednak unikając wyżej wymienionych błędów, z pewnością okaże się łatwiejsze, niż wydawało się to na początku.

Jeżeli sprzedaż domu powoduje u Ciebie wątpliwości, zgłoś się do profesjonalnego agenta biura nieruchomości z Katowic Re/Max Gold. Nasz pracownik nie tylko odpowiednio wyceni Twoją nieruchomość oraz dopełni za Ciebie wszelkich formalności, ale także wypromuje Twój dom oraz będzie służył radą za każdym razem, gdy będziesz jej potrzebować.