Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?
Marta Kulawik

Kupno mieszkania to sprawa, która wymaga bardzo dużo uwagi. Warto zarezerwować czas na poznanie wszelkich szczegółów przed zawarciem umowy. Wiele osób pyta naszych pracowników, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania. Uznaliśmy, że warto poświęcić tej kwestii osoby artykuł. Zapraszamy!

Wybór dewelopera

Jednym z kroków, gdy kupujemy pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego jest wybór dewelopera. Należy zacząć szukać takiego ze sporym wyprzedzeniem. Poznaj wszystkie opcje dostępne w lokalizacji, która Cię interesuje. Zwróć uwagę na poprzednie realizacje wykonane przez firmę oraz opinie klientów. Nie sugerują się tylko i wyłącznie niską ceną usług, może być ona bardzo myląca. Co prawda chroni Cię ustawa deweloperska o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, ale najlepiej unikać nieoczywistych, niefortunnych sytuacji.

Wybranie nierzetelnego dewelopera może prowadzić do nieodpowiedniego wykonania budynku mieszkania. Może to być spowodowane użyciem nieodpowiednich materiałów budowlanych. Od wykonawcy zależy również czas prac, mogę się one przedłużać, a ustalone terminy często są lekceważone. Zwracaj również uwagę na sprawy formalne. Kolejną wskazaną przeszkodą jest błędna lub za wysoka wycena.

 

CZYTAJ TAKŻE – ODPOWIEDZIALNOŚĆ DEWELOPERA ZA WADY MIESZKANIA

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania? – wskazówki

Wybrałeś wstępnie biuro deweloperskie, z którego usług chcesz skorzystać? Zweryfikuj jego rzetelność. Inwestycja w nieruchomość to bardzo poważny krok, nie warto podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Sprawdź działalność firmy. Możesz skorzystać z KRD, wpisu z ewidencji działalności gospodarczej. Przed zakupem konkretnej nieruchomości możesz poprosić o pokazanie aktu notarialnego gruntu oraz pozwolenie na budowę. Dodatkowym atutem dewelopera jest członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskim i rekomendacja Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Te ostatnie kwestie nie są oczywiście obowiązkowe. Wiarygodny deweloper odpowie na wszystkie Twoje pytania

Podczas wybieranie nieruchomości oraz firmy deweloperskiej nie zapomnij o sprawdzeniu:

  • innych realizacji dewelopera
  • statusu prawnego wybranej nieruchomości
  • planu zagospodarowania przestrzennego okolicy
  • planowanego terminu zakończenia inwestycji
  • zezwolenia na przeprowadzenia inwestycji
  • planowanych inwestycji infrastrukturalnych w najbliższym otoczeniu gruntu

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W BYTOMIU