Nie popełniaj tych błędów podczas zakupu mieszkania

Nie popełniaj tych błędów podczas zakupu mieszkania
Marta Kulawik

Kupno mieszkania to poważna inwestycja. Pierwszy raz jest dodatkowo utrudniony. Dokonując transakcji na rynku obrotu nieruchomościami, należy przywiązywać wagę do wiele spraw. Pochopne decyzje, pospiech, zachwyt… nie popełniaj tych błędów podczas zakupu mieszkania. Poznaj więcej naszych wskazówek.

Pierwsze mieszkanie

Zakup pierwszego mieszkania to nie lada wyzwanie. Często dokonując tej transakcji, popełniamy niepotrzebne błędy. Za największy z nich uważamy zakup nieruchomości, która nie spełnia naszych oczekiwań, ale jest na przykład korzystna cenowo. Często wychodzimy z założenia, że pierwsza zakupiona nieruchomość nie jest tą docelową, więc decydujemy się na wiele ustępstw. Niestety czasami długo nie pojawia się możliwość wynajmu lub sprzedania zakupionego lokalu i mieszkamy w mieszkaniu, które nie odpowiada naszym potrzebom. Wówczas nasz wkład w nieruchomość jest zamrożony, a my nie możemy cieszyć się idealnym lokalem mieszkalnym. Aby uniknąć tego problemu sugerujemy, aby nie kierować się pośpiechem. Można stworzyć listę cech lokalu, którego poszukujemy. Ustal, w ilu procentach powinien się on z nią pokrywać.

Nie popełniaj tych błędów podczas zakupu mieszkania – czy warto zdać się na intuicję?

Często decydujemy się na pełną realizację transakcji na rynku handlu nieruchomościami bez pomocy osób biegłych. Niestety ich opinia może przydać się na kilku etapach. Warto na samym początku sprawdzić stan prawny nieruchomości, którą się interesujemy. Złe zapisy mogą prowadzić nawet do UTRATY zakupionego lokalu. Istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego budynku oraz mieszkania. Zgłoszone usterki powinny być naprawione przez sprzedającego – trzeba je jednak zauważyć. Fachowiec pomoże nam określić, czy mamy z nimi do czynienia. Ostatnim, lecz kluczowym pomocnikiem może być agent nieruchomości. Jego zadaniem jest wybranie lokalu mieszkalnego, który odpowiada wymaganiom klienta. Dodatkowo zajmuje się też konstruowaniem umów i umawianiem terminu wizyt u notariusza. Często również udziela nam rad z innych, pokrewnych dziedzin.

CZYTAJ TAKŻE – ANALIZA STANU TECHNICZNEGO MIESZKANIA

Pośpiech jest złym doradcą

Zmiana i kupno mieszkania zabiera sporo czasu. Nie chodzi wyłącznie o wybór idealnego lokalu, ale również formalności takie jak: przyznanie kredytu, sprzedaż poprzedniej nieruchomości, zdobycie wszystkich dokumentów czy dokładne oględziny mieszkania. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Czasem pod wpływem chwili podejmujemy nietrafione decyzje, kierujemy się emocjami. Dodatkowo, mając niedużą ilość czasu, nie możemy poświęcić lokalowi wystarczającej uwagi. Jak uniknąć nieprzemyślanych decyzji? Zaplanuj wstępnie transakcje i poruszaj się według ustalonych punktów. Pomyśl również o czasie, który możesz poświęcić na poszukiwanie nieruchomości oraz przygotowanie się do jej zakupu.

ZOBACZ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W SOSNOWCU