Jak wynająć dobre mieszkanie?

Jak wynająć dobre mieszkanie?
Marta Kulawik

Nie każdego stać na zakup mieszkania. Niestabilna sytuacja finansowa, niskie dochody czy częste zmiany pobytu skutecznie odwodzą nas od pomysłu nabycia mieszkania na własność. Dodatkowo, dochodzi do tego jeszcze kwestia kredytu, ponieważ jedynie mały odsetek ludzi w Polsce może pozwolić sobie na zakup mieszkania „od ręki”. A trzeba gdzieś mieszkać…

Wyjściem z zaistniałej sytuacji jest wynajem lokalu mieszkalnego – pomaga on uniknąć wysokich kosztów nie wiążąc nas na dziesiątki lat z bankiem. Co prawda, dla wielu osób nie będzie to komfortowa sytuacja, wiedząc, że nie mieszkają jeszcze „na swoim”, jednak comiesięczne opłaty za czynsz oraz media pozostają w granicach ich możliwości – a to najważniejsze. Dodatkowo, nie ponoszą kosztów wyposażenia mieszkania, ponieważ korzystają z mebli znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu.

W jaki sposób szukać mieszkania?

Masz dwie możliwości: szukać samodzielnie bądź zatrudnić pośrednika. Samodzielnie rozeznawanie rynku i poszukiwanie odpowiedniego lokum może być bardzo czasochłonne. Dzwonienie w sprawie ofert i jeżdżenie na oglądanie mieszkania pochłania także wiele funduszy. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań warto zapytać się znajomych czy nie znają kogoś chętnego wynająć mieszkanie. Zatrudnienie pośrednika to głównie oszczędność czasu – przygotowuje on ofertę pod kątem swojego klienta ograniczając wybór mieszkań do tych najbardziej odpowiednich. Pomaga on także w trakcie oglądania mieszkań i samego procesu zakupu, w związku z czym mamy zapewnioną profesjonalną pomoc w trakcie całego procesu wyboru wymarzonego lokum.

CZYTAJ TAKŻE – KUPNO CZY WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI?

Jakie mieszkanie wybrać?

Wybór mieszkania zależy tylko od Ciebie. Jednak zanim zdecydujesz się na wynajęcie nowego lokum, powinieneś wziąć pod rozwagę następujące czynniki:

  • Czas, w którym poszukuje się ogłoszenia – a mianowicie ceny idą do góry w okresie czerwca
    i utrzymują się do końca października. Dzieje się tak z powodu studentów, którzy wracając do Katowic na studia, szukają mieszkań do wynajęcia już w czerwcu, natomiast kończą poszukiwania pod nawet pod koniec października
  • Okolica – jeżeli nie zależy Ci na bliskości terenów zielonych czy położeniu w pobliżu uczelni,
    a komunikacja miejska jest dla Ciebie zbędna, ponieważ masz własny samochód – wybierz dzielnicę, która nie jest popularna wśród studentów czy ekskluzywna. Wtedy ceny będą zdecydowanie niższe.
  • Funkcje, jakie sprawuje mieszkanie – wiedząc, że w mieszkaniu będziesz tylko spać, możesz pozwolić sobie na nieco niższy standard. W przypadku, jeżeli będziesz w nim spędzać więcej czasu, ważne, aby spełniało Twoje wymagania i stanowiło odpowiednie miejsce.
  • Stan mieszkania – warto dokładnie sprawdzić instalacje: elektryczną, wodną oraz gazową. Przed wynajęciem mieszkania przejrzyj newralgiczne punkty każdego lokalu, takie jak: łazienka i kuchnia. Odpal piecyk gazowy, odkręć wodę w kranach. Upewnij się także, że okna są szczelne.

Wybór mieszkania do wynajęcia nie jest łatwy, niemniej jednak biorąc pod uwagę wszystkie aspekty wypisane w niniejszym artykule, zdecydowanie się na określoną ofertę będzie na pewno mniej uciążliwe.

Jeżeli chcesz, aby wynajęte mieszkanie w Chorzowie, Katowicach czy innym mieście spełniało Twoje oczekiwania, zgłoś się do profesjonalnego agenta Re/Max Gold, a otrzymasz ofertę uszytą na swoją miarę!