Kawalerka Katowice – kupno czy wynajem

Kawalerka Katowice – kupno czy wynajem
Marta Kulawik

Katowice Śląskie są jednym z najatrakcyjniejszych i największych rynków nieruchomości w Polsce. Atrakcyjność tego miasta sprawia, że coraz więcej osób pragnie zamieszkać w centrum Katowic, choćby nawet w kawalerce. Mieszkanie o powierzchni do 35 kwadratowych staje się gratką dla singli, jak i dla większej liczby osób.

Od wielu miesięcy na rynku pierwotnym w Katowicach odnotowuje się stabilny poziom cen. Można to tłumaczyć stosunkowo niską podażą nowo budowanych inwestycji. Liczba nowych mieszkań to stosunkowo niewielki odsetek, w porównaniu z wysoką podażą lokali mieszkalnych z rynku wtórnego. Duża dysproporcja w wielkości podaży jest związana się również z dużą różnicą pomiędzy cenami mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.

Katowice Śródmieście  – ścisłe centrum Katowic

Nieruchomości z rynku wtórnego są w centrum Katowic zdecydowanie tańsze, nawet w ścisłym centrum Katowic. Tendencję tę można zauważyć szczególnie w przypadku mieszkań o największej powierzchni. Ceny nowych lokali o dużym metrażu są często nawet dwukrotnie wyższe niż o podobne lokale z rynku wtórnego.

Jeśli porównać ceny mieszkań w Katowicach z innymi miastami o podobnej wielkości w Polsce, to dochodzimy do wniosku, że są one o wiele niższe. Inaczej natomiast sprawa wygląda się w przypadku rynku wynajmu, gdyż w Katowicach jest on ciągle jeszcze słabo rozwinięty. Dlatego, aby znaleźć mieszkanie na wynajem, a zwłaszcza kawalerkę, trzeba się sporo natrudzić.

Kawalerka do wynajęcia w Katowicach – dlaczego taka popularna?

W Katowicach mamy do czynienia z bardzo atrakcyjnym stosunkiem ceny za metr kwadratowy do ceny wynajmu mieszkania. Średnie ceny mieszkań są najniższe w całym kraju, a zainteresowanie wynajmem wzrasta z każdym rokiem. Mała ilość lokali na wynajem w przystępnej cenie, staje się coraz większym problemem w Katowicach.

Przeprowadzane systematycznie badania rynku dowodzą, że zakupem kawalerki lub mieszkania wielopokojowego zainteresowany jest niewielki odsetek badanych, około 9%. Jeśli chodzi natomiast o wynajem mieszkań w Katowicach, to sytuacja przedstawia się zgoła inaczej, niż w przypadku kupna. Kawalerka do wynajęcia lub mieszkanie dwupokojowe interesuje już połowę badanych osób.

Najtańsze kawalerki w Katowicach możemy kupić już od 47 000 zł. Są to lokale o metrażu około 35-38 m2, i zlokalizowane głównie na ulicy Gliwickiej, Krakowskiej (minimum 60 000 zł), czy Załężu (od około 65 000 zł), a ich cena zależna jest od lokalizacji i stanu nieruchomości.

Jeśli cena kawalerki przekracza 125 000 zł, możemy spodziewać się stosunkowo dobrego stanu nieruchomości i braku konieczności jej odnawiania. Największe i najdroższe kawalerki na katowickim rynku mogą mieć powierzchnię nawet do 137 m2. Tego typu apartamenty zlokalizowane są głównie w okolicach takich jak Załęska Hałda – Brynów, Osiedle Ptasie i Śródmieście.

Jeśli chodzi o najtańsze lokale w Katowicach, to można je znaleźć już za nawet 54 000-65 000zł w lokalizacjach takich jak Szopienice, Załęże, a nawet Śródmieście. Jednak wiadomą rzeczą jest, że w przypadku lokum o tak niskiej cenie, niezbędny będzie gruntowny i kosztowny remont. Są to przede wszystkim mieszkania o metrażu 32 – 37 m2 , mieszczące się w starym budownictwie.

Można też nabyć lokal w stanie półsurowym za około 70 000 zł w Szopienicach. Podobną cenę trzeba będzie zapłacić za mieszkanie do odnowienia w tej okolicy.

Poszukując kawalerki, której nie będzie już trzeba remontować, musimy być przygotowani na wydatek rzędu 200 000 zł na rynku wtórnym, natomiast w nowych blokach minimalne ceny to nawet 230 000 zł, a aby zainwestować we własne cztery kąty na ulicy Zamkowej, trzeba dysponować przynajmniej 125 000 zł.

Centrum Katowic – idealne miejsce do posiadania mieszkania

Kupić kawalerkę, czy wynająć – odwieczny problem. Wszystko zależy od zasobności naszej kieszeni, od naszej zdolności kredytowej, od naszych planów zawodowych i rodzinnych na przyszłość. Kupno mieszkania w centrum Katowic to inwestycja na lata – nie musimy w niej mieszkać. Możemy wynajmować, a po spłacie kredytu przekazać dzieciom lub sprzedać.

Mieszkania na wynajem Katowice to, ze względu na dużą ilość osób poszukujących, bardzo przyszłościowa inwestycja. Z chęcią pomożemy zamieszkać Ci w samym centrum Katowic – pomożemy Ci znaleźć, sprzedać lub wynająć mieszkanie, bez względu na to, czy liczba pokoi wynosi 1 czy 5.