Czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje?

Czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje?

Młode osoby, szczególnie studenci, często szukają pokoju na wynajem. Dla nich jest to możliwość zaoszczędzenia, a dla właścicieli mieszkań opcja na większy zysk. Oczywiście istnieją plusy i minusy takiego rozwiązania. Dowiedz się, czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje i jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami.

Cechy mieszkań wynajmowanych na pokoje

Jeśli chcemy zainwestować w lokal, który zamierzamy wynajmować na pokoje musimy postawić na duże i większe miasta. To tam zazwyczaj przyjeżdżają młodzi ludzie, na przykład na studia lub w celach zarobkowych. Jeśli chodzi o Śląsk warto przejrzeć ofertę mieszkań w Katowicach, Sosnowcu. Typuje się te okolice ze względu na znajdujące się tam uczelnie oraz szkoły wyższe, a także wiele rozwijających się firm. Największą popularnością cieszą się pokoje jednoosobowe. Powinny one mieć powierzchnię co najmniej ośmiu metrów kwadratowych. Warto także pomyśleć nad opcją jednego wspólnego pomieszczenia poza kuchnią i łazienką. Wspólny salon daje każdemu lokatorowi dodatkową przestrzeń. Jest to idealne pomieszczenie do oglądania telewizji, zapraszania dość, wspólnego spędzania czasu. Pamiętajmy o tym, że pokoje nie mogą być przechodnie, każdy z nich musi być nie zależy oraz posiadać zamykane na klucz drzwi. Zapewni to lokatorom prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa. Każdy pokój powinien posiadać dostęp do internetu, zatem posiadanie wifi w mieszkaniu jest niemal obowiązkowe.

ZOBACZ MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W KATOWICACH

Czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje? – wady i zalety

Wynajmowanie mieszkania na pokoje generuje znacznie większy zysk niż wynajem całej powierzchni jednej osobie. Opłaty stałe, rachunki dzielone są na liczbę lokatorów, co zimniejsza również koszty utrzymania wynajmującym. Możemy zatem zarobić nieco więcej, to wynika również z zamieszczanych na serwisach ofert. Czynsz za pojedynczy pokój, biorąc pod uwagę cenę wynajmu metra kwadratowego nieruchomości, jest większy, niż stawka za całe mieszkanie. Ilość naszych obowiązków jest jednak większa. Bardziej wymagające są już początkowe prace remontowe. Każdy najemca musi otrzymać osobną umowę najmu, stworzoną przez właściciela nieruchomości. Dodatkowo stworzenie protokołów zdawczo-odbiorczych dla każdego zainteresowanego oraz zdecydowanie trudniejsze w przygotowaniu rozliczenie lokatorów. Na bieżąco mogą pojawiać się dodatkowe problemy związane z relacją współlokatorów, utrzymaniem czystości, przestrzegania warunków umowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że studenci wynajmują pokoje niemal wyłącznie w sezonie od września do czerwca.

Czy wiesz, że nie musisz kupować mieszkania, aby wynajmować je na pokoje? Istnieje możliwość podnajmowania lokalu.

CZYTAJ TAKŻE – MIESZKANIA DLA STUDENTÓW