Kredyt hipoteczny z rodzicami

Kredyt hipoteczny z rodzicami
Marta Kulawik

Instytucje finansowe bardzo wnikliwie badają sytuację potencjalnego kredytobiorcy i wiele czynników może wydanie pozytywnej decyzji utrudnić. Możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z rodzicami to rozwiązanie, które otwiera nowe możliwości dla wszystkich stron transakcji. Na jakich zasadach taki kredyt jest przydzielany? Przeczytaj najnowszy artykuł!

Kredyt z członkiem rodziny – warunki do spełnienia

Głównym czynnikiem, który dyskwalifikuje młode osoby, jest brak długiej historii kredytowej. Bank nie ma potwierdzonych informacji, na podstawie których może założyć przyszłą wypłacalność klienta. Przy wydawaniu decyzji kredytowej bierze się także pod uwagę rodzaj zatrudnienia, dlatego wiele osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych traci możliwość zbudowania wiarygodnej dla instytucji finansowych historii.

Wspólne wnioskowanie o kredyt hipoteczny z rodzicami to rozwiązanie, które pozwala znacznie podnieść zdolność kredytową. Warunkiem do spełnienia jest odpowiednie zarobkowanie rodziców i ich nienaganna historia spłaty wcześniejszych zobowiązań. Dla osób młodych jest to wielokrotnie jedyna szansa, aby uzyskać kredyt na zakup wymarzonego mieszkania.

Podczas składania wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego wspólnie z rodzicem należy uwzględnić kryterium wiekowe, jakie instytucje bankowe uwzględniają w takim przypadku. Górne ograniczenie wiekowe, jakie najczęściej przyjmują banki, wynosi 70-75 lat. Jest to maksymalny wiek, jaki może mieć kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Istnieje możliwość, że bank poprosi o przedstawienie polisy na życie rodziców jako formy zabezpieczenia zobowiązania finansowego.

KREDYT NA MDM – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Odłączenie rodziców od kredytu hipotecznego

Wspólne uzyskanie kredytu hipotecznego z rodzicami nie sprawia, że jesteśmy zmuszeni wspólnie spłacać to zobowiązanie przez ustalony z bankiem okres czasu. Rodziców możemy odłączyć od spłaty, gdy spełnimy odpowiednie kryteria.

W chwili, gdy sytuacja młodego człowieka, który jest kredytobiorcą, ulegnie poprawie i stabilizacji, wówczas możemy złożyć do banku wniosek o wydanie aneksu do umowy. Na mocy tego dokumentu rodzice zostaną odłączeni od spłaty kredytu, a wnioskodawca uzyska możliwość złożenia wniosku o wydłużenie okresu spłaty całościowej kredytu. Należy pamiętać, że bank na nowo zrewiduje naszą zdolność kredytową.

Dla młodego kredytobiorcy oznacza to obniżenie raty miesięcznej, kosztem wydłużenia całościowego czasu trwania kredytu.

ZOBACZ OFERTY DOMÓW NA SPRZEDAŻ W JAWORZNIE

Czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

Naszym zdaniem jest to rozwiązanie adekwatne do sytuacji wielu młodych Polaków, którzy pragną uzyskać mieszkanie własnościowe, ale ze względu na niepewne warunki zatrudnienia lub brak historii kredytowej są tej możliwości pozbawieni. Wzięcie kredytu hipotecznego z rodzicami pozwala nam w wielu przypadkach uzyskać pozytywną decyzję od banku, jednak nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad.


Skontaktuj się z biurem nieruchomości RE/MAX Gold. Nasi specjaliści udzielą Ci szczegółowych informacji na temat warunków, jakie należy spełnić przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny z rodzicami.