BIK a ubieganie się o kredyt hipoteczny

BIK a ubieganie się o kredyt hipoteczny
Marta Kulawik

Decydując się na zakup wymarzonego mieszkania, mało kto może sobie pozwolić na dokonanie zakupu nieruchomości za gotówkę. Wtedy najlepszym instrumentem finansowym okazuje się kredyt hipoteczny. Nie każdy jednak może taki kredyt otrzymać! Na finalną decyzję banku ma wpływ nasza historia kredytowa, której szczegóły zna BIK. Co zrobić, aby zmaksymalizować swoje szanse na kredyt hipoteczny? Podpowiadamy!

Jakie informacje gromadzi BIK?

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje należności finansowe osób, które zaciągnęły kredyt lub pożyczkę. Do tej ogromnej bazy trafiają nie tylko dane ogólne informujące o spłacie kredytu, lecz także bardziej szczegółowe informacje jak np.: terminowość spłacania zobowiązań. Gdy staramy się o kredyt hipoteczny, bank bada ryzyko, jakie podejmuje udzielając kredytu. Najlepszym źródłem informacji na ten temat jest baza BIK, która na podstawie naszej historii kredytowej określa tzw. scoring – czyli ocenę punktową naszej wiarygodności kredytowej.

Jeśli w swoim życiu kupiłeś coś na raty, zaciągnąłeś pożyczkę lub korzystasz z karty kredytowej – te informacje trafiają finalnie do BIKu. Zwłaszcza, jeśli pojawiają się problemy ze spłacaniem należności finansowych. W takich sytuacjach instytucja, która kredytu / pożyczki udzieliła może wnioskować o wpisanie nas na listę dłużników, a to może już skutecznie uniemożliwić zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Zła historia w BIK a przyznanie kredytu hipotecznego

Scoring przypisany nam przez BIK odgrywa istotną rolę w procesie analizy naszego wniosku kredytowego. Informacje na temat naszych kredytów są przechowywane w bazie przez cały okres ich spłacania. W przypadku problemów z płatnościami lub nieregularnemu opłacaniu rat, okres przechowywania danych może wydłużyć się do 5 lat.

Informacje na temat naszych problemów z dotrzymaniem warunków posiadanych kredytów, trafiają do BIK w przypadku, gdy opóźnienie przekroczyło 60 dni. Po upływie tego czasu bank lub instytucja, która udzieliła nam kredytu powinna nas poinformować o zmianie w przetwarzaniu naszych danych. Po upływie 30 dni od tego momentu BIK pełną informację.

KREDYT HIPOTECZNY DLA ZADŁYŻONYCH

Problemy w otrzymaniu kredytu hipotecznego może mieć także małżeństwo, w którym jeden ze współmałżonków ma złą historię kredytową. Oczywiście posiadanie nie do końca dobrej historii kredytowej nie jest jednoznacznie utożsamiane z gwarantowaną odmową naszego wniosku kredytowego. W przypadku niewielkich odstępstw od normy, bank może wykazać się wyrozumiałością i pozytywnie ocenić nasz wniosek kredytowy. Często w takich przypadkach banki udzielają kredytu na zasadach indywidualnych, gdzie zrekompensowane zostaje podwyższone ryzyko udzielenia kredytu hipotecznego.

Zanim złożysz wiosek o przyznanie kredytu hipotecznego

Chcąc zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego, powinieneś dokładnie sprawdzić informacje na swój temat w bazie BIK, które można uzyskać bezpośrednio na stronie instytucji. Zanim przystąpisz do składania wniosku kredytowego, zbuduj swoją historię kredytową. Częstą praktyką jest zaciąganie niewielkich kredytów np. na sprzęty AGD lub wakacje. Przy ich regularnej spłacie dostarczamy do BIKu wiele pozytywnych informacji.

Jeśli wcześniej spłacałeś zobowiązania kredytowe regularnie, nie powinieneś wycofywać zgody na przetwarzanie danych przez BIK. W ten sposób nawet po zakończeniu spłacania kredytu lub pożyczki, system będzie przechowywać informacje dokumentujące twoją wiarygodność i rzetelność. Na koniec pamiętaj, że decydując się na kredyt hipoteczny nie wysyłaj od razu zapytań ofertowych do wszystkich banków w okolicy, a jedynie wybierz te instytucje, na których najbardziej Ci zależy. Zbyt duża ilość wniosków kredytowych może zostać negatywnie oceniona przez system BIK.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W SOSNOWCU

Dbaj o historię kredytową!

Podsumowując, informacje uzyskane przez banki z systemu BIK, są istotnym elementem składającym się na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. Tym bardziej ważne jest sprawdzenie systemu przed złożeniem zapytań ofertowych. Chcąc jak najlepiej przygotować się do kupna nowej nieruchomości możesz skorzystać z pomocy specjalistów biura nieruchomości Re/Max Gold, którzy nakreślą Ci pełen obraz procesu kredytowego i pomogą Ci przez niego przebrnąć.