Kupno nieruchomości nie takie łatwe, czyli o zawiłościach i niebezpieczeństwach formalno – prawnych

Kupno nieruchomości nie takie łatwe, czyli o zawiłościach i niebezpieczeństwach formalno – pra...
Marta Kulawik

Kupno mieszkania lub domu to transakcja wiążąca się z ogromnym wydatkiem finansowym, dlatego przygotowując się do niej należy zwrócić uwagę na wiele zawiłości i niebezpieczeństw formalno-prawnych.

Stan prawny

Bardzo ważne jest aby kupując nieruchomość mieć pewność o prawach przysługujących sprzedającemu do nieruchomości (np. prawo własności, spółdzielcze prawo własności) oraz o prawach do niej przysługujących innym podmiotom. W przypadku jeżeli mieszkanie posiada księgę wieczystą możemy sprawdzić w internetowym rejestrze ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, kto rzeczywiście posiada do niego prawa. Spółdzielcze prawo własności możemy sprawdzić na podstawie specjalnego zaświadczenia wystawionego przez spółdzielnie.

Obciążenia hipoteczne

Informacje na temat obciążeń hipotecznych możemy uzyskać z IV rozdziału księgi wieczystej. Znajdziemy tam informację czy nieruchomość jest zadłużona, a jeżeli tak to z jakiego tytułu i na jaką sumę.

Ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości

To kolejna bardzo ważna informacja, którą należy sprawdzić przed zakupem mieszkania. Można ją uzyskać z księgi wieczystej, czyli inne ograniczone prawa rzeczowe jak użytkowanie czy służebność. Dodatkowo mogą znajdować się tam takie informacje jak prawo najmu, prawo pierwokupu, prawo dożywocia, prawo do korzystania z pomieszczenia mieszkalnego, roszczenie o przeniesienie własności czy ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego.

CZYTAJ TAKŻE – CZYM JEST OTWARTY MIESZKANIOWY RACHUNEK POWIERNICZY?

Zadatek to nie to samo co zaliczka

Czym różni się zadatek od zaliczki? Osoba otrzymująca zadatek w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron ma prawo od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a w przypadku, gdy sama go przekazała może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Zaliczka nie jest zabezpieczeniem wykonania umowy, a jedynie częścią zapłaty. W przypadku nie dojścia do realizacji umowy wraca ona do wpłacającego.

Umowa przedwstępna

Bardzo istotny dokument zabezpieczający wykonanie umowy, w którym obie strony zobowiązują się do jej wykonania. Umowa przedwstępna może mieć dwie formy: cywilnoprawna i notarialna. W przypadku cywilnoprawnej poszkodowana strona może się domagać odszkodowania. W przypadku notarialnej poszkodowana strona kupująca może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczony. Co więcej, umowa ta wpisywana jest w księgę wieczystą nieruchomości.

Planujesz zakup nieruchomości na Śląsku? Zgłoś się do naszego biura i załatw sprawnie wszystkie formalności i procedury.