Sprawdziliśmy, które miejscowości na Śląsku są najbardziej atrakcyjne do kupna nieruchomości

Sprawdziliśmy, które miejscowości na Śląsku są najbardziej atrakcyjne do kupna nieruchomości
Marta Kulawik

 Ostatnie lata na rynku nieruchomości były bardzo burzliwe. Kryzys finansowy spowodował wg ekspertów pęknięcie banki mieszkaniowej, a co za tym idzie znacząco spadły ceny zakupu m2 mieszkania czy działki budowlane w Katowicach.

Gdzie najtaniej kupisz własne M?

Analizując ceny na rynku wtórnym mieszkań najniższe ceny sprzedaży m2 mieszkania możemy odnotować w Bytomiu, gdzie wahają się one w granicach 2000 zł. Ceny transakcyjne poniżej 2500 zł można spotkać jeszcze w takim miastach aglomeracji jak Czeladź, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice. Z kolei najdrożej mieszkanie można kupić w stolicy aglomeracji, czyli w Katowicach. Średnia cena transakcyjna waha się w okolicach 3500, co oznacza że jest blisko 75% droższe niż w najtańszym Bytomiu.

Śląski rynek pierwotny – osiedla mieszkaniowe

Najwięcej inwestycji deweloperskich w nowoczesne kompleksy mieszkaniowe można zauważyć w największych miastach regionu wśród, których królują Katowice. Takie osiedla jak Bażantów, Osiedle Franciszkańskie, Francuska Park, Osiedle Cyprysowe to tylko część z inwestycji niedawno oddanych lub na końcowym etapie budowy. Na kolejnych miejscach znajdziemy Gliwice (m.in. Osiedle Bursztynowe, czy Wiśniowe Wzgórze), Tychy (m.in. Osiedle Cztery Pory Roku, czy Osiedle Łabędzie) czy Bielsko Biała (m.in. Osiedle Pogodne, Słoneczne Bulwary). W mniejszych miejscowościach podaż na rynku pierwotnym jest bardzo niewielka i w większości przypadków są to pojedyncze oferty. Dlatego szukając mieszkania czy nowego domu w Katowicach w kompleksie mieszkaniowym należy korzystać z oferty deweloperów w największych miastach regionu.

CZYTAJ TAKŻE – DODATKOWE OPŁATY PRZY KUPNIE MIESZKANIA

Lokalizacja nieruchomości

Aglomeracja Śląska jest jednym z najlepiej skomunikowanych obszarów w całej Polsce – warto wymienić tu takie kluczowe drogi przebiegające przez jej centrum. Najważniejsze to Autostrada A4 (połączenie Rzeszowa ze Szczecinem), Autostrada A1 (połączenie południowej granicy z Gdańskiem), Drogowa Trasa Średnicowa (połączenie głównych miast aglomeracji), droga ekspresowa S1, Droga Krajowa DK 1 – Gierkówka (połączenie Katowic z Warszawą). Całą sieć drogowa pozwala bardzo szybko i płynnie przemieszczać po całej aglomeracji, co sprawia że tworzą się bardzo ciekawe lokalizacje pod budowę czy zakup domu na obrzeżach dużych miast czy też w mniejszych miejscowościach oddalonych o 15-20 km od centrów takich jak Bielsko Biała, Katowice, Tychy, Rybnik, Gliwice czy Zabrze.

Ze względu na ogromny i zróżnicowany rynek nieruchomości na Śląsku trudno jednoznacznie wskazać najatrakcyjniejsze miejsca dla kupujących. Każdy z nich ma własne preferencje i aspekty, które są dla nich najważniejsze, a co za tym idzie będą miały decydujący wpływ na wybór określonej lokalizacji. Może być to cena nieruchomości, odległość od danego miejsca aglomeracji (np. miejsca pracy), czy bliskość natury.