Mieszkanie dla Młodych 2015 – co zmieniła nowelizacja?

Mieszkanie dla Młodych 2015 – co zmieniła nowelizacja?
Marta Kulawik

Rozczarowujące wyniki programu Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku oraz fala negatywnych komentarzy ze strony środowiska przyczyniło się do wprowadzenia do ustawy wielu poprawek mających na celu zwiększenie zarówno liczbę potencjalnych kredytobiorców, jak i powierzchni mieszkaniowych, objętych programem.

W 2014 roku w życie wszedł program rządowy Mieszkanie dla Młodych, który zastąpił program Rodzina na Swoim, z którym w trakcie istnienia od 2007 roku udzielono blisko 200 00 kredytów na preferencyjnych warunkach. Od samego początku eksperci prognozowali, że MdM ma zbyt wiele ograniczeń, które zmniejszają jego atrakcyjność w stosunku do poprzedniego programu. Program krytykowano między innymi za:

  • obejmowanie nieruchomości, pochodzących wyłącznie z rynku pierwotnego;
  • uwzględnianie lokali o bardzo niskiej cenie za 1 m2, w szczególności w największych miastach, co powodowało, że tylko niewielki odsetek mieszkań mógł być sprzedawana na preferencyjnych warunkach ;
  • uniemożliwianie dofinansowania osobom, które posiadały wcześniej mieszkanie lub dom własnościowy.

Zmiany w programie MDM

Na szczęście przyjęcie nowelizacji do ustawy dot. programu Mieszkanie Dla Młodych, która weszła w życie 1 września zniosło wiele barier, które przyczyniały się do małego zainteresowania skorzystaniem z dotacji.

nowelizacja-ustawy-mieszkania-dla-mlodych

Limity MDM w Katowicach

Limity MDM na rynku pierwotnym w największych polskich miastach – IV kwartał 2015 roku

mdm-blog

W Katowicach dotacją z programu Mieszkanie dla Młodych na rynku pierwotnym objęte są wyłącznie nieruchomości, w których za 1m2 zapłacimy najwyżej 4773,45 zł. Limit ten, ustalany przez wojewodę, jest jednym z najniższych w całym kraju. Średnia cena za 1 m2 w przypadku mieszkań w stolicy województwa śląskiego wynosi ponad 5 tys. zł. Limit na rynku wtórnym w Katowicach wynosi z kolei 3 923,10 zł za m2, co przy średniej cenie ofertowej nieco ponad 4 tys. zł, zwiększa kilkukrotnie liczbę ofert objętych programem.

Marzysz o kupnie własnego domu lub mieszkania w Katowicach? Zgłoś się do naszych specjalistów, którzy chętnie pomogą Ci na każdym etapie transakcji!