Na co uważać przy wynajmie domu?

Na co uważać przy wynajmie domu?
Marta Kulawik

Zamieszkać w domu – to marzenie wielu osób. Nie jest to aż tak trudne i nieosiągalne, jak mogłoby się wydawać. Kupno takiej nieruchomości to duża inwestycja, ale można zdecydować się na wynajem domu. Ta opcja cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. W tym tekście znajdziecie kilka rad na co uważać przy wynajmie nieruchomości.

Dokładnie sprawdź umowę

Najważniejszym punktem jest dokładne sprawdzenie umowy o wynajem. Pamiętaj, aby przeczytać całą jej treść uważnie i zwracać uwagę na warunki w niej opisane. Może przydać się do tego pomoc prawnika lub agenta nieruchomości. Zadbaj o to,a by w umowie były dokładnie opisane wszelkie istotne informacje dotyczące zachowań Twoich oraz właściciela domu. Typ umowy najmu reguluje kodeks cywilny. Najbardziej niezbędne informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

  • termin umowy najmu – może ona być sporządzona na czas określony lub nieokreślony
  • dane osób zawierających umowę (właściciela i wynajmującego dom)
  • miejsce i data zawarcia
  • czas wypowiedzenia umowy
  • termin płatności czynszu
  • wysokość wszelkich opłat (np. czynszu, wynajmu, mediów)
  • dokładne informacje o podmiocie najmu
  • prawa i obowiązku stron
  • spisz protokół zdawczo-odbiorczy

Zajrzyj do ksiąg wieczystych, czy na pewno wynajmujesz dom od jego właściciela. Osoby wynajmująca ma obowiązek utrzymania domu w odpowiednim stanie przez cały okres trwania umowy. Pamiętaj, by umowa miała formę pisemną i została sporządzona w dwóch kopiach.

Kaucja

Kaucja to jednorazowa zwrotna opłata. Zazwyczaj jej koszt jest równy opłacie miesięcznej za dom, ale może zdarzyć się inaczej. Jej cena również powinna być zawarta w wyżej wspomnianej umowie. Opłata ta zabezpiecza podmiot wynajmujący (właściciela) przed ewentualnymi zniszczeniami, stratami materialnymi w domu. Pamiętaj, że jeśli nie jest odpowiedzialny za żadne szkody, właściciel powinien zwrócić Ci 100% kaucji.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM A OBOWIĄZEK MELDUNKOWY

Uważnie czytaj ogłoszenia

Ogłoszenie ma Cię zachęcić do wynajęcia domu. Właściciele lokalów mieszkalnych często przedstawiają swoją nieruchomość w samych superlatywach. Bądź ostrożny i nie podejmuj pochopnych decyzji. Nie wstydź się zadawać pytać. Dowiedz się, czy koszt wody, prądu, czasu jest wliczony w opłatę czynszową. Oglądaj dom bardzo dokładnie, zwracaj uwagę na szczegóły i sprawdzaj, czy wszystkie zastosowane rozwiązania odpowiadają Twoim wymogom.

Wynajem domu – zalety

Dom to z pewnością wygodniejsza opcja niż mieszkanie. Cała nieruchomość jest do Twojej dyspozycji. Takie nieruchomości mieszczą się w różnych lokalizacjach, ale z reguły cechuje je ciche, spokojne otoczenia. Wraz z wynajmem domu masz dostęp także do wszystkich dogodności typu balkon, taras, piwnica. Możesz przekonać się, czy odpowiada Ci mieszkanie i dbanie o dom.