Na czym polega praca pośrednika nieruchomości

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości

Wszelkie inwestycje i działania związane z nieruchomościami mają wiele etapów. Wiążą się z formalnościami. Zarówno osoba kupująca, jak i sprzedająca powinna wykazywać się szeroką wiedzą z zakresu rynku nieruchomości. Nie każdy jest przecież znawcą w tym temacie. Czasami warto zdecydować się na pomoc pośrednika. Przybliżę państwu na czym polega jego praca.

Kim jest pośrednik nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba fizyczna, która posiada licencję na wykonywanie tego zawodu. Jego ogólnym i podstawowym zadaniem jest realizowanie czynności zmierzających do zawarcia umowy związanej z handlem nieruchomościami przez inne osoby. Interesują go takie sprawy jak: nabywanie lub zbywanie praw do posiadania nieruchomości; pozyskiwanie lub zrzekanie się własnościowego, spółdzielczego prawa do mieszkania; najem lub dzierżawa lokali; zajmuje się sprawami spółdzielczego prawa do nieruchomości.

Szczegółowe zadania pośrednika

Pośrednik powinien pomagać swoi klientom w transakcjach czyli w sprzedaży, wynajmie lub kupnie wybranej nieruchomości. Aby uzyskać ten cel, należy wykonać szereg czynności, które ułatwią sprzedaż lub kupno lokalu. Poniżej znajduje się lista przykładowych spraw, któremu zajmuje się pośrednik:

  • zbieranie informacji o nabywcach lub zbywcach nieruchomości;
  • ustalanie warunków zbycia lub nabycia nieruchomości ze stroną zainteresowaną;
  • oglądanie nieruchomości i sporządzanie opisów danego lokalu;
  • badanie stanu prawnego domu lub mieszkania;
  • tworzenie ofert kupna/sprzedaży nieruchomości oraz ich publikowanie;
  • prezentowanie wybranych nieruchomości;
  • zajmowanie się wszelkimi umowami np. przygotowywanie umowy najmu;
  • udzielanie pomocy;
  • informowanie klientów o sprawach związanych z rynkiem nieruchomościami, kredytami

Zawieranie umowy z pośrednikiem

Pamiętaj, aby zdecydować się na dobrego pośrednika. Jego praca ułatwi Ci przebieg transakcji. Zapewni również bezpieczeństwo. Wszystkie papiery zostaną dobrze sporządzone, a czynności będą zgodne z prawem. Szybko wybierzesz lokal, którego poszukujesz lub sprzedaż nieruchomość. Pośrednik powinien znać rynek nieruchomości w regionie, który zamieszkujesz. Zwróć uwagę na ofertę agencji nieruchomości Re/Max Gold. Zatrudnia ona tylko doświadczonych, wykwalifikowanych pracowników. Decydując się na pośrednika musicie sporządzić umowę. Przykłady umów znajdziesz w internecie.