Na czym polega program mieszkanie plus?

Na czym polega program mieszkanie plus?
Marta Kulawik

Z pewnością słyszeliście o nowym rzędowym programie mieszkanie plus. Został on uchwalony latem tego roku. Według założeń ma stanowić realne wsparcie dla Polaków. Jest to jeden z priorytetowych programów rządowych. Wiele osób jest zainteresowanych tym rozwiązaniem, ale dla kogo przede wszystkim został stworzony? Dowiedz się więcej na jego temat. Przybliżymy zainteresowanym czytelnikom działanie tego programu oraz skupimy się na szczegółach.

Do kogo skierowany jest program mieszkanie plus?

To pytanie pojawia się w internecie bardzo często. Pani Premier w swoich wypowiedziach odpowiedziała na to pytanie jasno. Program jest skierowany przede wszystkim do klasy średniej. Ma on pozwolić Polakom do niej należącym budować oszczędność, bez konieczności zmniejszenia standardu ich życia. Pierwszeństwo do skorzystania z zalet programy maja mieć rodziny wielodzietne. Osoby, które zgłoszą się do programu będą otrzymywać punkty, na którą będzie wpływać liczba dzieci w rodzinie. Dochody będą miały wpływ na czas oczekiwania na nieruchomość. Program ma wspierać i pomagać.

Trzy filary

Program mieszkanie plus ma stanowić duże wsparcie dla rodzin. Opiera się zdaniem rządzących na trzech głównych filarach:

  • Narodowym Funduszu Zdrowia – mieszkania mają być budowana na gruntach skarbu państwa
  • Ma za zadanie wspierać budownictwa społecznego
  • Indywidualne konta mieszkaniowe – ma wspierać ludzi w trakcie oszczędzania na mieszkanie własnościow

Zabezpieczenie

Program ma dawać kilka możliwości. Rodzina może wynajmować mieszkanie stworzone w projekcie, z możliwością jego ewentualnego wykupu po latach. Koszt spłaty tego mieszkania ma być znacznie niższy niż komercyjny. Program ma zmienić kierunek polityki mieszkaniowej oraz przeznaczenia publicznych środków. Ma on przybliżyć sytuację w naszym kraju do tej panującej w krajach Zachodniej Europy.