Mieszkanie w kamienicy – na co zwrócić uwagę

Mieszkanie w kamienicy – na co zwrócić uwagę
Marta Kulawik

Decydując się na kupno lub wynajem nieruchomości, często bierzemy pod uwagę lokale pochodzące z rynku wtórnego. Znajdziemy wiele ogłoszeń związanych ze sprzedażą lub wynajmem mieszkań w kamienicach. Niektórzy uwielbiają takie budynki, ponieważ mają one charakterystyczny klimat i stanowią część historii danego miasta. Inni mają wątpliwości. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom takich lokali.

Prestiżowa lokalizacje

Jeśli chcemy zamieszkać w centrum dużego miasta kamienice są najczęściej pojawiającą się opcją. Tak sytuacja spotka zainteresowanych inwestycją na przykład w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach czy Bytomiu. Te budynki liczą sobie dziesiątki lat i często posiadają elementy zabytkowe (parkiety, wykończenia, piece). Ma to plus i minusy. Kamienice mają grube, ceglane mury, wysokie sufity. Niektóre z nich pamiętają nawet czasy wojny. Z pewnością klimat panujący w tych lokalach działa na ich korzyść.

Stan techniczny budynku

Rozważając kupno mieszkania w wiekowej kamienicy szczególną uwagę trzeba zwrócić na stan techniczny całego budynku oraz lokalu. Warto dowiedzieć się kiedy kamienica była remontowana i jakie elementy odrestaurowano. Zainteresuj się również kwestią ogrzewania. Wiele tego typu nieruchomości nie może być ocieplona z powodu ochrony konserwatorskiej. Niektóre z nim posiadają ogrzewanie miejskie, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Polecam dokładnie sprawdzić instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną.

CZYTAJ TAKŻE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ODBIORZE MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO?

Projektowanie wnętrza

Mieszkania w kamienicach mają bardzo duży potencjał. Pozwalają zrealizować wiele interesujących projektów, jednak trzeba posiadać doświadczenie oraz odpowiednią wiedzę. Można skorzystać z pomocy doświadczonego architekta czy konserwatora zabytków. Wówczas będziemy mieli pewności, które elementy mieszkania możemy zmienić, jak urządzić wnętrza, aby były funkcjonalne i estetyczne. Architekt pomoże połączyć nam w oryginalny sposób styl kamienic z nowoczesnymi trendami. Konserwator poinformuj zainteresowanych, które elementy muszą pozostać w zastanym stanie i wytłumaczy wszystkie kwestie.

Dodatkowe zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicach często są bardzo przestronne i dobrze oświetlone. Posiadają duże okna. Charakteryzują się komfortem i dają opcję wielu rozwiązań. Pomieszczenia są praktycznie rozmieszczone. Kamienice z racji grubych murów posiadają bardzo dobrą akustykę i tłumią odgłosy z zewnątrz mieszkania. Tego typu budynku umieszczone są zazwyczaj w centrum miasta. W ostatnich latach Polacy zmienili swoje myślenie o kamienicach. Docenili możliwości, które tają tego rodzaju nieruchomości. Pozwalają one stworzyć lokal „z duszą”.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem, sprzedażą lub wynajmem mieszkania w kamienicy przyjrzyj aktualną ofertę firmy Re/Max.