Od kogo warto kupić mieszkanie?

Od kogo warto kupić mieszkanie?
Marta Kulawik

Jeśli chcemy zyskać na kupnie mieszkania, musimy zakupić lokal poniżej jego wartości rynkowej. Trzeba rozejrzeć się za okazją, która pozwoli nam na przeprowadzenie korzystnej transakcji na rynku obrotu nieruchomościami. Dowiedz się, od kogo warto kupić mieszkanie.

Nagłe sytuacje

Wiele osób sprzedaje lokale mieszkalne w wyniku różnych sytuacji życiowych. Wówczas dla sprzedającego ważny jest czas przeprowadzanej transakcji. To działa na korzyść kupującego. Dlaczego? Pojawia się możliwość negocjacji. Często druga strona pozwala sobie na ustępstwa, aby szybko podpisać umowę. Często na szybką sprzedaż decydują się osoby w trudnej sytuacji życiowej, spadkobiercy, inwestorzy. Wpływ na obniżoną cenę ma też obecna sytuacja na rynku obrotu nieruchomości.

Od kogo warto kupić mieszkanie, by skorzystać

Często na sprzedaż mieszkań decydują się w sytuacji podbramkowej. Przyczyną wystawienia oferty mogą być na przykład długi właściciela. Wówczas sprzedaż nieruchomości, może okazać się jedyną opcją pozwalającą na spłatę kredytów. W tej sytuacji czas jest bardzo istotny, a już ceny początkowe bardzo korzystne. Korzystny często okazuje się udział w licytacji komorniczej. Wówczas możemy licytować lokal za mniej niż 70 procent wartości rynkowej. Przejrzyj oferty mieszkań wystawionych na licytację w Twoim mieście.

Jak sytuacja sprzedającego wpływa na cenę mieszkania?

Często sytuacja osobista zmusza właścicieli do szybkiej sprzedaży mieszkania, niekoniecznie w korzystnej dla nich cenie. Motywacją do szybkiej transakcji jest często konflikt między współwłaścicielami mieszkania, śmierć jednego z współwłaścicieli lub właściciela, odziedziczenie nieruchomości, konieczność wyprowadzki. Wówczas sprzedający są wyjątkowo zmotywowani, dlatego negocjowanie cen jest możliwe. Dodatkowo wywalczyć możemy dużo lepsze warunki finansowe, szczególnie jeśli chcemy zapłacić za nieruchomość bez wykorzystywanie kredytu hipotecznego.

CZYTAJ TAKŻE – JAK WYREMONTOWAĆ MAŁE MIESZKANIE?

Stan techniczny nieruchomości

Na cenę nieruchomości wpływa stan techniczny budynku oraz konkretnego lokalu. Jeśli nieruchomość nie jest wyremontowana lub pojawiła się jaka niedogodność, szkoda, cena za mieszkanie staje się niższa, nieraz o sporą kwotę. Warto zwrócić uwagę na oferty mieszkań do remontu szczególnie jeśli chcemy urządzić lokal według własnych potrzeb. Dużo taniej zapłacimy za nieruchomości nieumeblowane oraz takie, które wymagają włożenia większej ilości pracy. Zmiana ogrzewania, stawianie ścian to prace, które znacznie obniżają wartość nieruchomości.

ZOBACZ OFERTY MIESZKAŃ W KATOWICACH PIOTROWICACH