Pomysły na malowanie i dekorację ścian

Pomysły na malowanie i dekorację ścian
Marta Kulawik

Remont mieszkania niejedno ma imię. Czasami wystarczy tylko odświeżenie, aby nieruchomość stała się czysta i przytulna. Szukasz pomysłu na dekorację wnętrz? Chcemy przedstawić Ci pomysły na malowanie i dekorację ścian.

Graj w kolory!

Jeśli wspominamy o odświeżeniu mieszkania, pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl to zmiana koloru ścian. Jak podejść do tego tematu? Najbardziej popularne są dwie opcje: tapeta oraz farba. Jak dobrać barwę do wnętrz, aby ich nie pomniejszyć? Pamiętaj o tym, że światło i jasne odcienie są najkorzystniejsze. Optycznie powiększają one przestrzeń i nadają jej przytulny charakter oraz świeżość. Najbardziej korzystnym kolorem jest biel. Wiemy jednak, że nie każdy lubi takie rozwiązania. W niektórych pomieszczeniach możesz postawić na inne, lecz nadal jasne kolory. Najbardziej neutralne będą jasne szarości i beże. Lubisz mocne akcenty kolorystyczne? W niektórych miejscach postawić możesz na tapetę lub malarskie akcenty, obrazy czy ozdobne zegary i ramki. Zwróć uwagę na to, aby cały lokal stanowił spójną całość. Określ styl przewodni obowiązujący we wnętrzu i podążaj tą ścieżką. Możesz jednak pozwolić sobie na zmiany koncepcji oraz elementy różnicujące pomieszczenia. Istotne są także właściwości farb i tapet. Dobrze dobrana tekstura to już połowa sukcesu.

Jak zapobiegać zabrudzeniom

Częstą przyczyną remontu są właśnie zabrudzenia na ścianach. Najbardziej problematyczna okazuje się kuchnia. To w niej przygotowujemy posiłki i eksperymentujemy kulinarnie. Najtrudniejsze substancje do zmycia to: olej, tłuszcz, soki i owoce pozostawiające intensywne zabarwienie. Nie zapobiegniemy tworzeniu się plam, ale możemy zadbać o to, aby móc je usunąć. Jak? Proste rozwiązanie to farby zmywalne oraz tapety, które pozwalają na szybkie pozbycie się zabrudzeń za pomocą zwilżonej szmatki. To opcja, która pozwala cieszyć się czystymi wnętrzami przez długi czas. Patent ten wykorzystać można też w pokoju dziecięcym. Twoja pociecha woli malować po ścianach niż na kartkach? Super modnym i wygodnym rozwiązaniem jest farba kredowa. Możesz pomalować nią dowolny fragment ściany, a nawet mebli. Dzieci będą zachwycone, a i Ty przy okazji skorzystasz.

Pomysły na malowanie i dekorację ścian

Pod koniec remontu zawsze przychodzi czas na kompletowanie dodatków. One mogą zmienić naprawdę wiele. Pamiętaj, że umiar nigdy nie szkodzi, ale czasami można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Podoba Ci się niestandardowy zegar ścienny, jesteś fanką dużej ilości ramek, a plakaty filmowe to Twoja pasja? Nie zapominaj, że to Twój dom i powinny otaczać Cię przedmioty, które lubisz i które sprawiają, że czujesz się jak u siebie.