Jakie błędy popełniają sprzedawcy nieruchomości?

Jakie błędy popełniają sprzedawcy nieruchomości?
Marta Kulawik

Transakcje na rynku nieruchomościami to długotrwały proces, który wymaga doświadczenia, obycia oraz wiedzy z zakresu kilku dziedzin. Często sprzedawcy nieruchomości działają niedokładnie lub w pośpiechu. Dowiedz się, jakie błędy popełniają sprzedawcy nieruchomości. Dzięki ich poznaniu, unikniesz zbędnych poprawek, niedomówień.

Krok pierwszy – wycena

Jednym z pierwszych zadań osoby sprzedającej nieruchomość jest jej wycena. Wbrew pozorom tutaj popełniania się wiele błędów. Często jedynym krokiem jaki podejmujemy staje się sprawdzenie cen podobnych lokali. Jest to ważny krok, ale powinien być on wyłącznie wskazówką, a nie podstawowym wyznacznikiem. Ważne są również inne czynniki, takie jak atrakcyjność oferty, czas, lokalizacja, stan mieszkania. Weź pod uwagę, że jeśli oferta jest dostępne przez długi okres, traci na atrakcyjności. Często porównując sprzedawaną nieruchomość do innej, automatycznie zaniżamy lub podnosimy jej cenę. Oby warianty są niestety niekorzystne. Masz problem z wyceną lokalu mieszkalnego? Możesz poprosić o pomoc doradcę finansowego lub pośrednika. Za wysoka cena na początku może znacznie zmniejszyć grono zainteresowanych, zatem znalezienie kupca potrwa znacznie dłużej.

Jakie błędy popełniają sprzedawcy nieruchomości? – brak planu

Plan sprzedaży nieruchomości systematyzuje, ułatwia działania. Pozwala na podejmowanie trafnych decyzji i korzystny rozkład czynności w czasie. Jego stworzenia pozwoli nam uniknąć pochopnych decyzji i dezorganizacji. Sprawy załatwiane pod wpływem impulsu często okazują się być niekorzystne. Dobrze napisany plan powinien obejmować wszystkie etapy sprzedaży. Brak planu skutkuje przedłużeniem procesu sprzedaży nieruchomości, mniejszym zyskiem. Do sprzedaży nieruchomości trzeba się odpowiednio wcześniej przygotować. Nie pomijaj tego kroku, bo wbrew pozorom jest istotny i wpływa na ostateczny rezultat transakcji. Prawidłowy plan uwzględnia: charakteryzację klienta docelowego, analizę dobrych/złych stron nieruchomości, określenie strategii reklamy, wszelkie terminy.

CZYTAJ TAKŻE – NA CZYM POLEGA PRACA POŚREDNIKA NIERUCHOMOŚCI

Źle przeprowadzone rozmowy z klientami

Często osoby, które nie zajmują się sprzedażą nieruchomości profesjonalnie, nietrafnie przyprowadzają rozmowy z klientami. Dotyczy to pierwszego kontaktu, ale przede wszystkim prezentacji lokalu. Podstawowy błąd to nie dopuszczanie klienta do głosu i mówienie o nieruchomości w samych superlatywach, wychwalanie jej. Niejednokrotnie okazuje się, że nie ma potencjału do prowadzanie tego typu rozmów.

Czy zatrudnienie agenta nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem?

Zgładzenie się do biur nieruchomości staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wówczas powierzamy prowadzenie transakcji ludziom odpowiedzialnym, którzy znają rynek i posiadają odpowiednie narzędzie oraz umiejętności. Samodzielne sprzedanie mieszkania lub domu to decyzja bardzo ryzykowna, która wiążą się z wieloma formalnościami. Opieka pośrednika zapewnia nam komfort, wygodę. Agenci są odpowiedzialni nie tylko za prowadzenie transakcji, ale również jej formalną stronę.