Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Marta Kulawik

Nadszedł ten czas w Waszym życiu – postanowiliście wybudować dom. W związku z tym musicie być przygotowani na całe mnóstwo formalności, dokumentów, podpisów i zmagań z normami prawnymi. Zacznijcie od zadania ważnego pytania: gdzie i jak uzyskać pozwolenie na budowę? Odpowiedź znajdziecie tutaj!

MPZP

Pod tym enigmatycznym skrótem kryje się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym znajdziemy wiele bardzo istotnych informacji, w tym tę najważniejszą: czy działka, którą sobie upatrzyliśmy, jest przeznaczona pod zabudowę. Jeśli tak, oszczędzi nam to wielu problemów, choć należy również dokładnie sprawdzić, jakiego typu budynek można umieścić na rzeczonym terenie.

Poza tym w MPZP wyszczególnione będą wytyczne dotyczące umiejscowienia budynku, oddalenia od pozostałych zabudowań, wymiarów, a czasem nawet kolorystyki. Jeśli wybrana działka jest objęta MPZP, możemy odetchnąć z ulgą. Choć niektóre wymogi mogą wydać się nam absurdalne, wyjęcie działki spod planu zagospodarowania jest niemal pod każdym względem gorsze i bardziej uciążliwe dla inwestora.

Pozostaje nam jedynie pozyskanie wypisu i wyrysu z MPZP – dokonamy tego poprzez złożenie wniosku w miejscowym organie budowlanym. Na te dwa dokumenty poczekamy maksymalnie 14 dni.

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? SPRAWDŹ!

Brak MPZP

Jeśli jesteśmy zdecydowani na tę konkretną działkę, lub – co gorsza – mamy ją już w posiadaniu, musimy spróbować uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Wówczas należy do Urzędu Gminy wystąpić z wnioskiem o decyzję, wypełniając dokument, w którym zawrzemy m.in. informacje o granicach terenu i plany inwestycji (charakterystykę budynku, parametry techniczne).

Po złożeniu wniosku pozostaje czekać na decyzję o warunkach zabudowy, wydawaną przez wójta, burmistrza lub prezydenta. Oczekiwanie może trwać nawet 90 dni!

Projekt domu

Teraz należy wybrać projekt domu lub zlecić wykonanie takiego. W międzyczasie możemy zadbać o inne potrzebne sprawy: na przykład mapkę projektową zamawianą u geodety czy zorganizowanie warunków przyłączy do sieci.

Projekt gotowy wymaga adaptacji do potrzeb naszej działki oraz warunków zabudowy. Dostosowanie go należy bezwzględnie zlecić zawodowemu architektowi.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Chociaż już do tej pory będziecie po kilkunastu wizytach w różnych urzędach, to jeszcze nie koniec! Po przedstawieniu projektu i wprowadzeniu w nim zmian przez architekta należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Co musi się w nim znaleźć?

  • Projekt domu sporządzony w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, wraz ze wszystkimi dodatkowymi dokumentami
  • Zaświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością
  • OPCJONALNIE decyzję o warunkach zabudowy.

Decyzja Urzędu zostanie wydana do 65 dni od daty złożenia wniosku.

Choć droga do uzyskania pozwolenia na budowę jest długa i uciążliwa, warto to zrobić, jeśli chcemy w przyszłości cieszyć się swoim własnym miejscem na ziemi. Brak obowiązkowego pozwolenia wiąże się ze sporymi karami pieniężnymi, a nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch!

Chcesz wiedzieć więcej o dokumentach wymaganych przy budowie domu? Zapraszamy do kontaktu!