Przegląd powierzchni handlowych na Śląsku

Przegląd powierzchni handlowych na Śląsku
Marta Kulawik

Choć województwo śląskie to najbardziej zaludniona część Polski to temu regionowi jeszcze daleko do uzyskania poziomu nasycenia powierzchniami handlowymi na mieszkańca jakie jest w Poznaniu czy Wrocławiu. Przyjrzyjmy się powierzchnią handlowym na Śląsku i perspektywą jego rozwoju.

Powierzchnie handlowe na śląsku

Średnie ilość powierzchni handlowej w metrach kwadratowych na 1000 mieszkańców w województwie śląskim wynosi około 600. Dla porównania w aglomeracji wrocławskiej jest t prawie 950, poznańskiej 900, trójmiejskiej 750 a w Warszawie ponad 600. Jak pokazują te liczby w województwie jest potencjał by powstawały kolejne centra handlowe i retail parki. Patrząc na całe województwa możemy dostrzec trzech głównych liderów centrów handlowych. Na północy jest to Galeria Jurajska zlokalizowana w Częstochowie, na południu Galeria SFERA w Bielsku Białej i perła w koronie śląskich powierzchni handlowych, czyli Silesia City Center w Katowicach. Rok 2018 przyniósł nam dwie nowe realizacje. W Tychach powstał Gemini Park a stolica województwa wzbogaciła się o Galerię Libero. Oprócz nowych dużych centrum handlowych o oddziaływaniu wykraczającym poza miasto, w którym są zlokalizowane widzimy rozwój małych retail parków, których oferta kierowana jest małych społeczności lokalnych poszczególnych dzielnic lub mniejszych miast i miasteczek województwa śląskiego.

Centra handlowa to dzisiaj coś więcej niż tylko powierzchnia handlowa

Od kilku lat dostrzegamy trend w projektowaniu nowych powierzchni handlowych, który tworzy z galerii miejsca spotkań i aktywności dla klientów. Ważnym elementem każdej nowej inwestycji są food courty, pomieszczenia coworkingowe, galeria i przestrzenie dla dzieci. Widać to choćby po Gemini Park Tychy, czy planowanym nowym centrum handlowym budowanym przez grupę IKEA w Zabrzu, które oprócz powierzchni handlowych ma zwierać miejsca do grillowania, uprawiania sportu i wydarzeń kulturalnych.

Powierzchnie handlowe wracają do centrów miasta

Zmienił się również trend w lokalizacji centrów handlowych na śląsku. Na początku XXI, kiedy powstawały pierwsze centa handlowe, lokalizowane były głównie na obrzeżach miast. Często było to spowodowane niechęciom włodarzy miast, którzy chcieli chronić istniejące w centrach miast małe sklepy. Niestety efekt był odwrotny i wyprowadził większość ruchu handlowego do centrów handlowych. Dzięki inwestycjom takim jak Galeria Katowicka czy Agora w Bytomiu śródmieścia na nowo ożyły ściągając ruch i zwiększając obroty również w lokalach handlowych znajdujących w ich pobliżu. Patrząc na nasycenie rynku powierzchniami handlowymi oraz dalszy intensywny rozwój gospodarczy regionu możemy spodziewać dalszego zwiększania ilości powierzchni handlowych w regionie. Wierząc na przewidywania rynkowe sytuacja jaką spotkała Centrum Handlowe King Cross w Sosnowcu, które jako pierwsze w Polsce zamknięto i wyburzono nie spotka raczej innych podobnych obiektów na Śląsku.