Rynek sprzedaży powierzchni biurowych na terenie konurbacji górnośląskiej

Rynek sprzedaży powierzchni biurowych na terenie konurbacji górnośląskiej
Marta Kulawik

Każda firma powinna mieć swoją siedzibę. Konurbacja górnośląska, ze względu na świetną komunikację nie tylko między poszczególnymi miastami, ale również pozostałymi regionami Polski, postrzegana jest jako idealne miejsce na założenie biura. Dlatego rynek powierzchni biurowych rozwija się tutaj niezwykle dynamicznie, a swoje siedziby lokują największe centra outsourcingowe w Polsce. Jak w takim razie prezentuje się rynek biur na sprzedaż w przemysłowym centrum naszego kraju?

Najwięcej biur na sprzedaż znajduje się w Katowicach – 171 ogłoszeń, co stanowi 39% wszystkich ofert w konurbacji górnośląskiej. Na drugim miejscu znajdują się Gliwice z zaledwie 33 ogłoszeniami, a na trzecim Chorzów z zaledwie jednym ogłoszeniem mniej.

wykres_powierzchnie_biurowe_4Źródło: dane z serwisu morizon.pl, październik 2015

Ceny powierzchni biurowych na Śląsku

Za 1 m2 powierzchni biurowej najmniej zapłacimy w Rudzie Śląskiej – 1013 zł. Średnia cena nieruchomości wynosi tam 710 000 zł, co daje przeciętną powierzchnię 701 m2. Najmniejsze biura znajdują się w Tarnowskich Górach – ich średnia powierzchnia wynosi zaledwie 252 m2, czyli potencjalny inwestor za 1 m2 zapłaciłby 1 479 zł.

Dla porównania: w Katowicach 1 m2 kosztuje średnio 3 616 zł, zaś w Tychach 4 856 zł. Z tego wynika, że średnio za powierzchnię biurową, wynoszącą 500 m2, w pierwszym mieście zapłacilbyśmy 1 808 000 zł, natomiast w drugim już 2 428 000 zł.

Na pierwszy rzut oka lokale o najwyższej średniej powierzchni znajdują sie w Jaworznie, gdyż wynosi tam ona 2 987 m2. Wynikać to jednak z faktu, że na terenie Jaworzna znajdują się zaledwie cztery oferty o bardzo wysokim standardzie. Drugiej najwyższej średniej powierzchni biur należy doszukiwać się w Sosnowcu, oferującym na sprzedaż 25 lokali biurowych – wynosi tam ona 1 368 m2.

wykres_powierzchnie_biurowe_3
Źródło: dane z serwisu morizon.pl, październik 2015

Cenę powierzchni biurowych na terenie całego Śląska zawyża budynek w Tychach o największej na całym Śląsku powierzchni użytkowej 9 346 m2 –aby otrzymać prawo własności do nieruchomości, należy zapłacić 8 mln zł. Obecny właściciel posiada wycenę, przewidującą odświeżenie budynku i dostosowanie go do obecnie panujących standardów. Potencjalny koszt remontu wynosi 3 mln zł, ale biorąc pod uwagę fakt, że poprzednio budynek był wynajmowany z miesięcznym dochodem dla właściciela na poziomie 142 tys. zł, okazuje się, że inwestycja zwróci się w przeciągu kilku lat.

CZYTAJ TAKŻE – JAKĄ POWIERZCHNIĘ NA BIURO WYBRAĆ?

Najdroższy lokal biurowy na Śląsku…

Nie jest to jednak najdroższy obiekt tego typu w województwie –ten bowiem znajduje się w Katowicach, kosztuje 33 mln zł, a jego powierzchnia wynosi 5 500 m2. Biurowiec położony jest w ścisłym centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego i Urzędu Wojewódzkiego. Wyposażony jest on w monitoring, system wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego oraz rozwiązania, ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

…i najtańszy

Najtańszy obiekt znajduje się za to w Ząbkowicach w Dąbrowie Górniczej na terenie tamtejszego Biznes Parku – obszaru wyznaczonego specjalnie na działania przedsiębiorców z różnych branż. Samo pomieszczenie posiada powierzchnię 16 m2 i usytuowane w dwupiętrowym, objętym monitoringiem biurowcu. Niewielka przestrzeń przekłada się na niską cenę, która wynosi zaledwie 32 tys. zł.

Jak można zauważyć rynek powierzchni biurowych dostępny do zakupu jest bardzo zróżnicowany. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach zamiast kupna bardziej opłacalny okaże się wynajem powierzchni biurowej, o czym będziemy pisać w kolejnych naszych postach.

Szukasz biura do wynajęcia w Katowicach? A może chcesz kupić powierzchnie pod biuro? Zgłoś się do naszych ekspertów!