Co robić gdy najemca nie płaci?

Co robić gdy najemca nie płaci?
Marta Kulawik

Wynajmowanie mieszkań lub domów osobom postronnym, to często stosowana praktyka na rynku transakcji nieruchomościami. Jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek lub utrzymanie lokalu mieszkalnego. Niestety nie zawsze wynajem okazuje się bezproblemowy. Najczęstszą przyczyną problemów jest brak płatności ze strony najemcy. Czy w tej sytuacji właściciel nieruchomości jest skazany na stratę? Dowiedz się, co robić gdy najemca nie płaci.

Bezpieczny najem

Dla każdej osoby, która najmuje mieszkanie innym osobom ważne są takie cechy jak regularność płatności i zaufanie. Powierzamy komuś lokal mieszkalny, za który sami ponosimy odpowiedzialność. Dotyczy to stanu wnętrza, a także opłat. Najemca zazwyczaj ponosi koszt czynszu oraz opłat medialnych. Termin płatności miesięcznych należności powinien być ustalany w umowie. Wpłaty zazwyczaj są dokonywane na konto właściciela nieruchomości. Niestety czasami zdarzają się opóźnienia, które niekorzystnie wpływają na sytuację właściciela nieruchomości. Należy pamiętać o kilku zasadach w relacji z najemcą, aby najem był bezproblemowy oraz bezpieczny dla obu stron.

Co robić gdy najemca nie płaci? – porady

Właściciel musi dbać o swój interes. Należy informować najemcę, że wiemy o wszystkich nieterminowych spłatach i szybko na nie reagować. Kroki powinny być podejmowane szybko i stanowczo. Dróg komunikacji jest kilka: wizyta osobista, maile oraz rozmowy telefoniczne. Kontakt bezpośredni to ostateczność, ale w niektórych przypadkach okazuje się najbardziej skuteczna.

Reagując natychmiast na nieterminową spłatę pokazujemy jasno nasze stanowisko. Właściciel nie powinien pod żadnym pozorem dawać przyzwolenia dlatego typu sytuacji. Pierwszy kontakt należy nawiązać około trzech dni po przekroczonym terminie płatności. W przypadku przelewów, wystarczy poprosić o potwierdzenie transakcji. Nie należy wyciągać pochopnych wniosków lub reagować porywczo. Powody opóźnień dla właściciela nieruchomości nie są istotnym elementem, nie wpływają bowiem łagodząco na zaistniałą okoliczność.

W przypadku opóźnień płatności należy dokumentować komunikację z najemcą, dlatego kontakt drogą elektroniczną jest wskazany. Jeśli wezwanie do zapłaty nie przynosi efektu, trzeba podjąć bardziej radykalne kroki. Zgodnie z przepisami jako właściciel mamy możliwość wypowiedzenia umowy najmu, jeśli najemca nie pokrywa należności.

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY WYNAJMOWANIU NIERUCHOMOŚCI?

Wypowiedzenie umowy

Umowę najmu można wypowiedź, jeśli spełnione zostanie kilka warunków. Niestety zaległość za jeden miesiąc nie daje tej możliwości. Natychmiastowe rozwiązanie umowy jest możliwe gdy lokator zalega za trzy pełne okresy płatności. Właściciel jest zobowiązany do wysłania najemcy pisemnej informacji o chęci wypowiedzenia umowy. W piśmie należy wyznaczyć termin spłaty zobowiązań.  Wypowiedzenie umowy jest możliwe, gdy najemca zignoruję wyznaczony termin.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wynajmu lokali mieszalnych? Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami w firmie Re/Max Gold w Katowicach.