Podatek dochodowy do urzędu skarbowego za najem mieszkania

Podatek dochodowy do urzędu skarbowego za najem mieszkania
Marta Kulawik

Wynajem mieszkania przez niektóre osoby jest traktowany jak dodatkowy lub podstawowy dochód. Początki tego typu rozwiązań bywają jednak problematyczne. Należy zdobyć wiedzę nie tylko dotyczącą rynku nieruchomości, ale również spraw formalnych. Czy podatek dochodowy do urzędu skarbowego za najem mieszkania jest obowiązkowy? Poznaj szczegóły!

Wynajem mieszkania – wstępne informacje

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego – domu lub mieszkania – jest w naszym kraju bardzo popularne. Decydujemy się na nie bardzo często w sytuacji odziedziczenia mieszkania lub kupna nowej nieruchomości. Najem zapewnia comiesięczny dochód bez stałego wkładu pracy. Najemca wraz z nowym lokatorem mieszkania powinien spisać umowę najmu. Mogą to zrobić również osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że niemalże każde wzbogacenie się podlega opodatkowaniu. Jaki podatek należy odprowadzić w przypadku najmu mieszkania? Możesz wybrać odpowiednią dla siebie wersję.

Podatek dochodowy do urzędu skarbowego za najem mieszkania rodzaje

Konieczność opodatkowania w przypadku najmu nieruchomości przez osoby nie posiadające działalności gospodarczej dotyczy kwoty otrzymanej. Jeśli chodzi o działalność gospodarczą, podatek odprowadzamy wyłącznie od kwoty należnej.

Oto istniejące warianty:

  • Podatek według skali podatkowej czyli na zasadach ogólnychTutaj kwota opodatkowania wyliczana jest procentowo według progów, które zależą od przychodów. Zgodnie ze skalą wynosi on 18 lub 32 %. Ten wariant sprawdza się w przypadku inwestowania w nieruchomość. Remonty i zmiany możemy wpisać w koszty utrzymania lokalu, tym samym obniżając dochód. Ten sposób polecamy osobom, które stawiają na modernizację wnętrza oraz przeprowadzają regularne zmiany w lokalu.
  • Podatek ryczałtowy – w tym przypadku podatek ryczałtowy wynosi 8,5%. Tym rodzajem opodatkowania może zostać objęta każda umowa najmu, również najmu okazjonalnego. Raz złożona decyzja o wyborze tej formy rozliczania obowiązuje przez następne lata trwania umowy. Na ten sposób najczęściej decydują się osoby prywatne niezwiązane z żadną działalnością gospodarczą. Warto wspomnieć, że wyboru ryczałtu powinno się dokonać do dwudziestego dnia pierwszego miesiąca od rozpoczęcia najmu.
  • Podatek liniowy– Jest to możliwość w przypadku rozliczenia najmu w ramach działalności gospodarczej. Stawka wynosi wówczas 19%.

CZYTAJ TAKŻE – ZASADY NAJMU OKAZJONALNEGO

Którą formę opodatkowania wybrać?

Decyzja o wyborze formy opodatkowania jest bardzo istotna. Należy ją wnikliwie przeanalizować, aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Niestety nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. Duży wpływ mają tutaj kwestie indywidualne. Wiele zależy również od tego, w jaki sposób rozliczamy się z osobami wynajmującymi. Wspomniane metody mają swoje wady i zalety. Ryczałt zwalnia nas z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów, z kolei podatek liniowy pozwala nam sporo zaoszczędzić w przypadku czynnego inwestowania w mieszkanie.

ZOBACZ OFERTY WYNAJMU MIESZKAŃ W KATOWICACH