Rynek mieszkaniowy w Katowicach i okolicach

Rynek mieszkaniowy w Katowicach i okolicach
Marta Kulawik

Rynek mieszkań w Katowicach ostatnimi czasy prężnie się rozwija, a co za tym idzie: drożeje. Wpływa na to kilka czynników, a głównym z nich jest program dofinansowywania zakupu lokali mieszkalnych „Mieszkanie dla Młodych” oraz stopniowo zwiększający się wkład własny, który z 5% w 2014 wzrósł aż do 15% w roku obecnym.

Osoby kupujące mieszkania jeszcze pod koniec roku 2015, gotowe wziąć kredyt hipoteczny na lokal, chciały uciec przed podwyżką wkładu własnego narzuconego przez Komisję Nadzoru Finansowego, która w 2017 roku ma wynieść aż 20%. W chwili obecnej, panuje obawa, że funduszy z MDM nie wystarczy dla wszystkich chętnych, a co za tym idzie, osoby zdecydowane na zakup mieszkania chcą dopiąć transakcję najszybciej, jak tylko się da. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pośpiech kupujących jest fakt, że Narodowy Bank Polski obniżył stopy procentowe o 0,5%, co wpływa pozytywnie na nastroje potencjalnych kredytobiorców.

Ta sytuacja ma swoje odbicie w cenach mieszkań w Katowicach i na całym Śląsku. Katowice, jako jedne z najprężniej rozwijających się miast w województwie śląskim, co roku zyskuje kilka tysięcy nowych mieszkańców. W roku 2014 do miasta napłynęło prawie 2700 osób, w czym znajduje się ponad 100 osób z zagranicy.

Gdzie jest najdrożej?

Najdroższe mieszkania w Katowicach znajdują się na Kostuchnie, Brynowie oraz na Załężu. Dzielnice te są oddalone od centrum, występuje w nich wiele terenów zielonych oraz co ważne – nowe budownictwo. Ciekawym faktem jest, że lokale mieszkalne na Śródmieściu są tańsze od nich średnio o tysiąc złotych za m². Natomiast najtańszymi dzielnicami Katowic są Bogucice, Wełnowiec-Józefowiec oraz Giszowiec. Takie ceny wynikają z sytuacji, iż zdominowane są one przede wszystkim przez stare budownictwo, czyli kamienice oraz tak zwane familoki.

CZYTAJ TAKŻE – CENY MIESZKAŃ W ŚLĄSKICH MIASTACH W PORÓWNANIU DO CEN W NAJWAŻNIEJSZYCH MIASTACH W POLSCE

Katowice na tle innych śląskich miast

Katowice plasują się w czołówce miast z najwyższymi cenami za metr kwadratowy na Śląsku. Pozostawiają z tyłu Gliwice, które są drugim najpopularniejszym miastem w województwie, jak również Mikołów i Chorzów. Metr kwadratowy lokalu mieszkalnego w Katowicach jest średnio aż o 2 800 zł droższy od najtańszego pod względem cen mieszkań miasta na Śląsku, czyli Bytomia.

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce, mieszkania na sprzedaż w Katowicach będą drożeć.  Wynika to z faktu, że osoby starające się o dofinansowanie z MDM-u będą chciały zakupić mieszkanie jeszcze przed wzrostem wkładu własnego oraz przed wyczerpaniem się limitów finansowych programu.