Ceny mieszkań w śląskich miastach w porównaniu do najważniejszych miast w Polsce

Ceny mieszkań w śląskich miastach w porównaniu do najważniejszych miast w Polsce
Marta Kulawik

Na przestrzeni ostatnich lat charakter województwa śląskiego uległ znacznemu przeobrażeniu. Stale rozwijające się miasta nieustannie przyciągają nowych inwestorów i mieszkańców. Kojarzony z przemysłem ciężkim Śląsk staje się nowoczesnym regionem, który zajmuje czołowe miejsca w wielu rankingach.

Śląsk jest jednym z najsilniejszych gospodarczo i demograficznie regionów w Polsce. Województwo ma znaczący udział w tworzeniu produktu krajowego brutto – około 12,7%, a jego liczba ludności sięga prawie 4,6 mln osób. Śląsk pozostaje również liderem atrakcyjności inwestycyjnej – pozytywnie oceniany jest jego rozwój infrastruktury gospodarczej, społecznej i drogowej, a także rynek zbytu i wysoka liczba wykwalifikowanych pracowników.

Zgodnie z rankingiem opracowanym przez portal bankier.pl (2014; na podstawie danych GUS), Śląsk zajmuje drugie miejsce (zaraz za mazowieckim) wśród najbardziej atrakcyjnych województw. W porównaniu uwzględniono przeciętne wynagrodzenie, stopę bezrobocia, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz średnią cenę metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym.

Porównanie cen mieszkań w największych miastach Polski

Śląsk jest jednym z województw, w którym koszty utrzymania plasują się na najniższym poziomie. Relatywnie niskie są również ceny nieruchomości. Średni koszt za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach wynosi 4286 zł, zdecydowanie mniej niż innych największych miastach wojewódzkich.

Porównanie cen mieszkań w największych polskich miastach

Ceny mieszkań w miastach Ślaskich na tle całego kraju - tabela

CZYTAJ TAKŻE – JAK KUPIĆ MIESZKANIE PONIŻEJ WARTOŚCI RYNKOWEJ?

Porównanie cen mieszkań w największych miastach Aglomeracji Śląskiej

Koszty nieruchomości w innych śląskich miastach również nie należą do najwyższych i są zdecydowanie niższe niż w Katowicach. Biorąc pod uwagę Bytom cena m2 mieszkania jest ponad 2 razy tańsza niż w Katowicach, ponad 3 razy tańsza niż w Krakowie i prawie 3,5 razy tańsza niż w Warszawie.

 

Średnie ceny mieszkań w największych miastach aglomeracji śląskiej

Wykres z porównaniem cen mieszkań na śląsku

Źródło: ceny.szybko.pl – lipiec 2015

Oczywiście analizując powyższy wykres należy pamiętać, że są to tylko średnie ceny mieszkań i w zależności od wielu czynników m.in. lokalizacji, ilości pokoi, metrażu mogą się one różnić. Dlatego mieszkanie w dobrej lokalizacji w Bytomiu może być droższe od mieszkania w gorszej dzielnicy Katowic.