Rynek mieszkaniowy w Zabrzu (czerwiec 2016)

Rynek mieszkaniowy w Zabrzu (czerwiec 2016)
Marta Kulawik

Kontynuując nasz cykl dotyczący cen mieszkań w poszczególnych miastach regionu, wzięliśmy pod lupę Zabrze i dostępne w tym mieście mieszkania przeznaczone na sprzedaż.

Analizy cen dokonaliśmy na początku czerwca, badając około tysiąca ogłoszeń, które na początku czerwca były dostępne na portalach ogłoszeniowych. Jeśli analizy dokonamy zbiorczo, nie zwracając uwagi na całkowity metraż, czy inne parametry oferowanych lokali, okaże się, że uśredniona cena pojedynczego metra kwadratowego wynosi 2623 zł.

Oczywiście można zwrócić uwagę na to, że średnią ta mogą zaburzać oferty developerskie. Okazuje się jednak, że tych ostatnich jest na tyle niewiele, że po ich odjęciu średnia nie cena nie odbiegnie znacząco od wspomnianego poziomu i wyniesie 2591 za metr kwadratowy.

Czy to dużo? Na pewno mniej, niż można by zapłacić w Katowicach, a samo Zabrze może być dla wielu osób atrakcyjne ze względu na łatwy dojazd zarówno do Katowic, jak i Gliwic.

Mieszkania małe i średnie

Analizując ceny, jakie osiągają w Zabrzu mieszkania na sprzedaż, zaczęliśmy od jednopokojowych lokali o powierzchni do 30 metrów kwadratowych. W przypadku tego typu kawalerek, ceny w oferowanych ogłoszeniach cechują się średnim poziomem 2790 zł za m2.

Co ciekawe, jeżeli porównamy tą kwotę z mieszkaniami o średniej wielkości i posiadającymi minimum dwa pokoje, to ich ceny okażą się zaskakująco do siebie zbliżone. O jakich konkretnie liczbach mówimy? Jeśli za kryterium przyjmiemy metraż pomiędzy 30 a 45 metrami kwadratowymi i jednocześnie minimum 2 pokoje, cena ukształtuje się na poziomie 2752 za metr. Śmiało można powiedzieć, że Zabrze pod tym względem mocno zaskakuje, gdyż zazwyczaj w przypadku kawalerek ceny za metr kwadratowy pokazują się wyższe.

Oczywiście nie jest powiedziane, że kawalerki i średnie mieszkania na sprzedaż będą występowały dokładnie w takich konfiguracjach, jak przedstawiono powyżej. Oczywiście można trafić na przykład na lokale 37-metrowe, które mają tylko jeden pokój lub 45-metrowe z trzema pokojami. Powyższe parametry nieruchomości przyjęliśmy jednak ze względu na stosunkowo często spotykane i popularne wśród kupujących.

Duże mieszkania

Dla pełnego obrazu przeanalizowaliśmy również ceny, które należy zapłacić w Zabrzu za większe mieszkania na sprzedaż. Większe, czyli powyżej 45 metrów kwadratowych. W tym przypadku cena za pojedynczy metr kwadratowy jest niższa, wynosząc średnio 2541 zł.

Własny dom

Na zakończenie, w ramach ciekawostki, wspomnijmy również o cenach, jakie osiągają inne nieruchomości w Zabrzu, jak domy. Jak się okazuje w przeliczeniu na metr nie odbiegają zbytnio od mieszkań – średnia cena to w tym przypadku 2968 zł. Tyle, że owych metrów kwadratowych jest w tym przypadku znacznie więcej.