Rynek nieruchomości: będą nowe mieszkania

Rynek nieruchomości: będą nowe mieszkania
Marta Kulawik

Co prawda o branży developerskiej nie mówi się już tyle, co pod koniec ubiegłej dekady, ale branża nadal ma się dobrze. Rośnie liczba mieszkań oddanych do użytku, nadal też powstają nowe place budowy.

Mieszkania, biura, powierzchnie komercyjne

Zaraz na początku należy podkreślić, że nowe lokale to nie tylko mieszkania. To również powierzchnie przeznaczone na biura, sklepy, lokale gastronomiczne, garaże i szereg innych typów nieruchomości – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Budujemy na potęgę

Jeśli przyjrzymy się liczbie zainicjowanych prac budowlanych w tym i zeszłym roku, zdecydowanie widać tendencję wzrostową. Przyrównując kwiecień, maj i czerwiec 2015 oraz 2016 widzimy odpowiednio:

  • 9,1 tysiąca w kwietniu 2015 i 10,8 w kwietniu 2016
  • 8,2 tysiąca w maju 2015 i 6,0 w maju 2016
  • 6,3 tysiąca w czerwcu 2015 i 9,2 tysiąca w 2016

Pomimo spadku w przypadku porównania maja w tym i zeszłym roku, w skali całego drugiego kwartału różnica jest zdecydowanie na plus. Wzrost widać zresztą także w przypadku porównania wydanych zgód.

Tysiące nowych mieszkań

Jak się okazuje coraz częściej oddawane są do użytku nowe mieszkania (http://remax-gold.pl/nowe-mieszkania-katowice). Gdyby przeprowadzić porównanie podobne do tego powyżej, okaże się, że w drugim kwartale 2016 ukończono ich więcej niż w analogicznym okresie roku 2015. Wzrost jest naprawdę spory – z 2,6 tysięcy do 17,3 tysiąca, a więc ponad jedną trzecią więcej!

Prognozy na przyszłość

Sam fakt, że wzrosła liczba rozpoczętych prac, jak i zgód na kolejne inwestycje, świadczy o tym, że mieszkań będzie oddawanych do użytku jeszcze więcej. Z drugiej strony warto pamiętać, że powoli, stopniowo, ale konsekwentnie zmniejsza się średni metraż mieszkań. Co to oznacza dla inwestorów?

Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że jeśli wynajmujesz mieszkania rodzinom, musisz brać pod uwagę, że potencjalnie mogą chcieć przenieść się potem na swoje. Czy jest czego się obawiać? Niekoniecznie. Rosnące wymagania względem kredytów mieszkaniowych sprawiają, że mniej osób będzie „uciekać” od najmu. Co więcej, wynajmując mieszkanie mają większe poczucie mobilności (co wcale nie oznacza, że będą z tej mobilności korzystać), a to tez jest dla nich ważne.

Z drugiej strony pamiętaj, że nowe mieszkania to szansa dla Ciebie, jako inwestora, w końcu możesz zarabiać na więcej, niż jednym lokalu!

CZYTAJ TAKŻE – SPADA METRAŻ NOWYCH MIESZKAŃ!

Nowe lokale komercyjne

Jak już powiedziano, nowe mieszkania to jedno, ale na rynku pierwotnym pojawiają się także nowe lokale biurowe, powierzchnie sklepowe, czy przestrzenie magazynowe. One również są szansą dla inwestorów. Tym bardziej, że wielu firmom zależy na posiadaniu siedziby w nowoczesnych, prestiżowo wyglądających budynkach. Jeśli uda Ci się wykupić lokal spełniający takie warunki – możesz liczyć na spore zainteresowanie ze strony najemców.