Zanim kupisz działkę budowlaną…

Zanim kupisz działkę budowlaną…
Marta Kulawik

Wybór odpowiedniej działki budowlanej to ogromne wyzwanie. Ważna jest nie tylko jej wielkość, ale również podłączenie do mediów czy okolica. Przygotowaliśmy listę tematów, na które musisz zwrócić uwagę, zanim kupisz działkę budowlaną.

Własność i inne formalności

Sprawdzenie ksiąg wieczystych to pierwszy krok przed podpisaniem umowy. Gdy właściciel działki udostępni jej numer, można sprawdzić, kto rzeczywiście jest jej właścicielem, czy nie jest obciążona hipoteką i czy nie ma ustalonej służebności drogi, czyli czy sąsiad może przejeżdżać przez nasz teren.

Dojazd do działki

Jeśli działka znajduje się przy drodze publicznej, nie ma problemu. Trudności pojawiają się, gdy do działki można dostać się jedynie przez teren należący do sąsiadów. Tu może okazać się niezbędne ustalenie służebności drogi koniecznej. Teoretycznie nie powinno to być problematyczne, ale uparty sąsiad może bardzo utrudnić formalności. Sprawdź również, kto jest odpowiedzialny za zimowe odśnieżanie i utrzymanie drogi.

Co kryje grunt?

Badanie gruntu to inwestycja kosztowna, ale pozwalająca sporo zaoszczędzić w przyszłości. Analiza pozwoli określić, jaki jest skład gleby. To z kolei pomoże dobrać odpowiednie fundamenty pod budowę domu. To ważny etap, ponieważ źle dobrane materiały mogą spowodować szybkie pękanie ścian czy zapadanie się budynku. Warto też sprawdzić, czy działka nie znajduje się na terenie podmokłym lub zalewowym. Z taką wiedzą można lepiej dostosować projekt.

Podłączenie mediów

Niby oczywista sprawa, ale w natłoku spraw związanych z poszukiwaniem działki np. w Katowicach, może umknąć. Jeśli obok stoją już domy, prawdopodobnie działka ma już wszystkie niezbędne podłączenia. Jeśli znajduje się na uboczu, istnieje ryzyko, że trzeba będzie liczyć się z dodatkowymi kosztami i stratą czasu.

CZYTAJ TAKŻE – PRZEKSZTAŁCENIE DZIAŁKI ROLNEJ W BUDOWLANĄ

Plan zagospodarowania przestrzennego

Sprawdź w urzędzie gminy, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której chcesz kupić działkę. Istnieje ryzyko, że w przyszłości tuż obok Twojego domu powstanie market czy złomowisko. Takie informacje może otrzymać każdy zainteresowany, coraz częściej mapy można znaleźć na stronach internetowych urzędów.

Przyjazna okolica

Jeśli chcesz mieszkać w domu, który zbudujesz na działce, sprawdź, w jakiej odległości znajdują się sklepy, urzędy, przychodnie lekarskie czy szkoła. Chodzi o to, by każde wyjście z domu – obojętnie, czy do pracy, czy na zakupy, nie wiązało się z długą podróżą samochodem. Upewnij się, że jest w pobliżu również przestrzeń do spacerów czy obiekty sportowe.