Śląsk liderem rynku sprzedaży hal produkcyjnych i magazynów

Śląsk liderem rynku sprzedaży hal produkcyjnych i magazynów

Górny Śląsk niezmiennie od kilkudziesięciu lat uznawany jest za naczelny ośrodek przemysłowy w Polsce. Nieustanne przemiany rynku sprawiają, że na miejscu zamykanych firm powstają nowe, które wykupują stare magazyny, hale produkcyjne i fabryki. Jak w takim razie prezentują się ceny nieruchomości tego typu?

Rynek hal produkcyjnych i magazynów

Analizując ogłoszenia z portalu otodom.pl można zauważyć, że ogłoszenia sprzedaży hal produkcyjnych i magazynów w województwie śląskim stanowią niemal jedną piątą wszystkich ofert w Polsce. Za nim plasują się województwa mazowieckie i dolnośląskie, jednak różnica między nimi rysuje się dość wyraźnie.

hale produkcyjne-Śląsk - porównanie z innymi województwami - wykres

Źródło: 30 wrzesień 2015, www.otodom.pl

Również pod względem powierzchni żadne wojewodztwo nie może równać się ze Śląskiem. Średnia powierzchnia hal magazynowych w województwie śląskim wynosi 2073 m2. W województwie mazowieckim jest to 889 m2, a w dolnośląskim zaledwie 293 m2. Na sprzedaż wystawione są zarówno mało magazyny zaczynające się od 100 m2 wartości 79 tys. zł do ogromnych kompleksów magazynowo-produkcyjnych z powierzchnią użytkową od 10 000 do 30 000 m2, o wartości od kilkunastu do nawet 60 mln zł.

Przykładowe oferty hal z oferty Remax:

Hala produkcyjna w Wilamowicach – 599 000 zł.

hala wilamowice

Jeżeli zależy nam na stosunkowo niewielkiej, a przez to taniej hali produkcyjnej, takową można kupić w Wilamowicach koło Bielska-Białej za 599 tys. zł – zajmuje ona 420 m2. Wysokość budynku wynosi 5 m. Aktualnie hala wykorzystywana jest do produkcji mechanicznej (szlifowanie narzędziowe i obróbka skrawaniem), ale istnieje możliwość zmiany jej przeznaczenia na zakład, magazyn, hurtownię czy skład materiałów budowlanych. Sama powierzchnia działki wynosi 1805 m2, jednak istniej możliwość dokupienia przystających do niej 4283 m2 – koszt zakupu wzrasta jednak wtedy o 150 tys. zł.

Obiekt biurowo-magazynowy w Jaworznie – 2 090 000 zł

hala_jaworzno

Jeżeli priorytetem jest z kolei powierzchnia, warto zwrócić uwagę na działkę inwestycyjną w Jaworznie – na kompleks budynków składa się: 5 garaży, budynek stolarni, budynek kotłowni oraz wiata magazynowa o wysokości 7-8 m. Ich łączna powierzchnia wynosi 2220 m2. Nieruchomość znajduje się w pobliżu autostrady A4, obwodnicy miasta oraz drogi krajowej 79.

Hala produkcyjno-magazynowa w Malinowicach przy trasie Katowice-Warszawa – 990 000 zł

hala malinowice

Jeżeli zależy nam na lokalizacji z łatwym dojazdem, warto zwrócić uwagę na halę produkcyjno-magazynową w Malinowicach, która usytuowana jest w odległości tylko 2,8 km od jednej z najważniejszych tras w regionie łączącej Katowice z Warszawą, w odległości ok. 20 km od Katowic. Nieruchomość składa się z budynku produkcyjnego z powierzchnią biurową, budynku magazynowego, stalowej waity oraz dwóhc kołowni. Wysokość składowania w magazynie to 3,5m, a wysokość wjazdu wynosi 3,0m. Nieruchomość o powierzchni 12 045 m2  doskonale nadaje się do prowadzenia działalności handlowej wszelkiego rodzaju jak i działalności produkcyjnej.

Budynek magazynowo – biurowo – handlowo – produkcyjny w Piekarach Śląskich – 2 500 000 zł

budynek_piekary

Ciekawą ofertą jest również wielofunkcyjny budynek na ogrodzonym terenie dobrze chronionym (ochrona, alarm, kamery wideo) składający się  z części biurowej z portiernią o pow. 150m2 na parterze, salonu wystawowego o pow. 250m2, hali produkcyjnej o pow. 500m2, pomieszczeń biurowych na pierwszym piętrze o pow. 240m2 oraz hali namiotowej produkcyjnej o pow. 130m2.

Chcesz wiedzieć więcej na temat rynku hal magazynowych i produkcyjnych na terenie województwa śląskiego? Zgłoś się do naszych specjalistów!