Sprzedajesz dom? Zobacz jak możesz poprawić jego wycenę!

Sprzedajesz dom? Zobacz jak możesz poprawić jego wycenę!
Marta Kulawik

Nieodpowiednio przygotowany do sprzedaży dom może być znacznie trudniej sprzedać niż odnowioną i posprzątaną nieruchomość. Jeśli sprzedajesz dom zobacz, jak możesz poprawić jego wycenę.

Odświeżanie wnętrza

W domu na sprzedaż ściany zawsze warto pomalować. Czyste, jasne przestrzenie zawsze dobrze się prezentują. Od świeżo malowanych powierzchni światło lepiej się odbija, dając złudzenie większej przestrzeni. Estetyczne, duże powierzchnie mogą odwrócić uwagę od innych niedoskonałości stosunkowo niskim kosztem. Jeśli to konieczne, zatrudnij fachowca, by sprawdził stan dachu i instalacji, poprawił wypadające ze ścian gniazdka czy odpadające fragmenty komina. Wiadomo, że w domu zawsze można przeprowadzić jakiś remont, ale ważne, by na pierwszy rzut oka budynek wyglądał na gotowy do wprowadzenia się.

Delikatne zapachy, działające raczej na podświadomość niż świadomie wyczuwalne, mogą zdziałać cuda. Dobrze wywietrz pomieszczenia i wyrzuć wszystko, co może nieprzyjemnie pachnieć, szczególnie stare tapicerowane meble czy dywany. Jeśli w domu jest kominek, rozpal ogień, używając drewna. Jeśli w domu jest dużo drewnianych elementów, chwilę przed spotkaniem połóż na grzejniku gałązkę świeżo zerwanej sosny. Do piekarnika wstaw chleb prosto z piekarni i podgrzej go przez chwilę.

CZYTAJ TAKŻE – DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY?

Triki w ogrodzie

Ludzie decydują się na kupno domu zamiast mieszkania często właśnie z powodu ogrodu, w którym mogą spędzać czas. Nie chodzi o to, by sadzić od razu krzewy i kwiaty. Wystarczy uprzątnąć przestrzeń, schować stare donice, zgrabić liście czy przystrzyc trawę. Kosze do segregacji odpadów równo ustawić. Jeśli w ogrodzie znajduje się ceglany grill, należy go oczyścić.

Warto wstawić modne meble ogrodowe i uzupełnić dodatkami. To mogą być nawet świece ze słoików. Chodzi o to, by stworzyć przytulną, domową atmosferę, by oglądający go łatwiej się do niego przekonali.

Czas prezentacji domu

Jeśli w sąsiedztwie domu przebiega autostrada czy inna ruchliwa droga, nie da się udawać, że jej nie ma. Można jednak umówić się na oględziny domu o takiej porze, gdy ruch na niej jest znacznie mniejszy – wieczorem, w weekend lub poza godzinami szczytu. Podobnie, jeśli domy na sprzedaż np. w Katowicach znajdują się na silnie zurbanizowanym terenie, a potencjalni nabywcy będą musieli zaparkować na ulicy – wybierzmy porę, gdy nie będzie to problemem.

Jeśli największym atutem domu na sprzedaż jest ogród lub salon, do którego wpada dużo światła, umówmy się o takiej porze, gdy promienie słoneczne najlepiej eksponują wszystkie zalety.