Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?
Marta Kulawik

Niezależnie, czy dom wynajmujesz, czy może decydujesz się na jego zakup lub budowę, warto zastanowić się nad liczbą kondygnacji. Okazuje się bowiem, że zarówno dom parterowy, jak i piętrowy, mają swoje zalety i wady. Warto brać je pod uwagę, gdyż na dłuższą metę mają całkiem spore znaczenie.

Domy parterowe są tańsze – ale czy na pewno?

Wielu projektantów jest zgodnych co do tego, że budowa nowego domu jednokondygnacyjnego zazwyczaj okaże się dużo tańsza. To z kolei ma znaczenie nie tylko dla budujących, ale tez dla osób, które kupują lub wynajmują. W końcu ma to bezpośrednie przełożenie na cenę sprzedaży lub wynajmu.

Owszem, by uzyskać tą samą powierzchnię użytkową, potrzebna jest dużo większa działka – co samo w sobie jest dodatkowym kosztem. Z drugiej strony pojawiają się inne oszczędności, związane bezpośrednio z pracami konstrukcyjnymi.

Mniej zapłaci się między innymi za fundamenty, które będą podlegały mniejszym obciążeniom, niż w przypadku budynku piętrowego. Oszczędność pojawi się nawet po uwzględnieniu faktu, że prace będą prowadzone na większej powierzchni, aniżeli w przypadku domu piętrowego.

Koszta będą niższe również w innym obszarze. Brak schodów to brak zmartwień związanych z całkiem sporym wydatkiem. Co więcej, warto pamiętać, że schody – niezbędne w przypadku budynku piętrowego – zabierają kawałek cennej powierzchni obu kondygnacjom.

Dobre połączenia

O ile dom parterowy wygrywa pod względem kosztów, o tyle budynek jednopiętrowy przeważa pod względem skomunikowania poszczególnych pomieszczeń. Przemieszczanie się pomiędzy nimi jest dużo szybsze, gdyż są położone dużo bliżej siebie.

Z powyższego wynika też jeszcze jedna rzecz. W domach jednopiętrowych pojawia się problem z odpowiednim rozłożeniem instalacji wodnych, gazowych i cieplnych. Wynika to choćby z faktu, że kuchnia i łazienka w wielu projektach domów są od siebie stosunkowo oddalone. Wyjątki od tej zasady są, ale nawet w ich przypadku pozostaje problem z mało ekonomicznym rozłożeniem instalacji grzewczej.

CZYTAJ TAKŻE – DOM W STANIE DEWELOPERSKIM – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Przyjazny dom parterowy

Dla równowagi warto znów wspomnieć o zaletach, którymi charakteryzują się np. katowickie nowe domy jednopiętrowe. Przede wszystkim są one bardziej przyjazne dla osób starszych i… dla najmłodszych. Brak schodów to spore ułatwienie dla obu tych grup, zwiększające wygodę, a czasem i bezpieczeństwo.

Ciekawą zaletą domów jednopiętrowych jest i to, że ogród jest w nich niemal oczywistym rozszerzeniem salonu. Łatwiej w nich również o stworzenie dodatkowych drzwi, gdybyśmy myśleli o wynajmowaniu części domu innym osobom.

ZOBACZ OFERTY DOMÓW NA SPRZEDAŻ W MYSŁOWICACH

Weź pod uwagę sąsiedztwo!

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. W przypadku domów jednopiętrowych, które zostały zbudowane blisko sąsiednich budynków, znacznie trudniej o zachowanie prywatności. Dom piętrowy okazuje się pod tym względem ciekawszą opcją.

Jak widać pytanie co jest lepsze, dom parterowy czy piętrowy, nie jest tak jednoznaczne, jakby się mogło wydawać. Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce zazwyczaj wybierany jest ten drugi wariant i to o nim warto myśleć, jeśli rozważamy w przyszłości odsprzedaż.