Sprzedaż nieruchomości a podatek od wzbogacenia

Sprzedaż nieruchomości a podatek od wzbogacenia
Marta Kulawik

Właśnie odziedziczyłeś dom i rozważasz jego sprzedaż? A może chcesz sprzedać swoje mieszkanie? Jednak martwi Cię kwestia podatku od wzbogacenia. Pamiętaj, że sprzedaż domu czy mieszkania wcale nie musi być związana z wysokim kosztem podatkowym. Niektóre przepisy prawa mogą Cię zwolnić z obowiązku odprowadzania podatku. Zatem czytaj dalej poniższy artykuł i dowiedz się w jakich sytuacjach możesz być zwolniony od opisywanej odpowiedzialności.

Sprzedaż nieruchomości po 5 latach

W sytuacji w której pragniesz sprzedać mieszkanie możesz nie odprowadzać podatku od wzbogacenia. Jednak niezwykle jest tu ważny czas, a mianowicie 5 lat podatkowych. Jeżeli kupiłeś  mieszkanie w roku 2013 to możesz je sprzedać bez podatku od wzbogaceniu po upływie lat: 2014, 2015, 2016, 2017 oraz 2018. Zatem z dniem 1 stycznia 2019 roku możesz sprzedać mieszkanie i powołać się na upłynięcie tak zwanych 5 pełnych lat podatkowych. Pamiętajcie, że lata podatkowe to nie lata kalendarzowe. A powyższa zasada dotyczy sprzedaży w ramach majątku osobistego.

Gdy nie możemy czekać

Sytuacja zmienia się diametralnie gdy pragniesz sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat podatkowych. Wówczas właściciel mieszkania jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu w wysokości 19 %. W tym wypadku dochód stanowi przychód z tytułu sprzedaży mieszkania, który pomniejsza się o koszt poniesiony podczas zakupu nieruchomości. Pamiętajcie, że dochód który otrzymacie ze sprzedaży mieszkania musicie uwzględnić podczas rozliczenia poprzez PIT-39.

Ulga odsetkowa, a wydatki na nową nieruchomość

Niestety w świetle prawa dla jednej nieruchomości nie możesz skorzystać z dwóch zwolnień podatkowych jednocześnie. Jeśli skorzystałeś z odliczenia odsetek od dochodu z tytułu kredytu na zakup nieruchomości to niestety nie możesz skorzystać z ulgi, która przysługuje Ci z tytułu nowych wydatków mieszkaniowych.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W BYTOMIU!

Podatek od wzbogacenia, a spadek

Jeżeli dziedziczysz nieruchomość w chwili śmierci bliskiej Ci osoby to w świetle przepisów prawa do nabycia mieszkania dochodzi w dniu zgonu. Zatem data w której uprawomocnia się decyzja o nabyciu spadku przez sąd czy też data aktu poświadczenia dziedziczenia nie ma znaczenia. Warto mieć na uwadze stanowisko Urzędu Skarbowego, który w wyniku nabycia spadku poprzez jego dziedziczenie w części, która przekracza udział w spadku (jednocześnie dochodzi do zniesienia współwłasności pomiędzy spadkobiercami) traktuje nabycie nieruchomości jako efekt uprawomocnienia się opisywanego postanowienia.

 

Planujesz sprzedaż domu bądź mieszkania, ale nie masz pojęcia od czego zacząć? Zatem zaufaj pracownikom RE/MAX GOLD, którzy przygotują dla Ciebie jak najbardziej korzystną ofertę sprzedażową.