Ubezpieczenie mieszkania jako zabezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie mieszkania jako zabezpieczenie kredytu
Marta Kulawik

Powszechnie wiadomo, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość. Czy istnieją inne opcje? Tak, ale jedynie w określonych okolicznościach. Dowiedz się, jak ubezpieczenie mieszkania może pełnić rolę zabezpieczenia kredytu!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Banki należą do najbardziej przezornych instytucji, jakie możemy spotkać na swojej drodze. Udzielenie kredytu musi się bankowi opłacać, dlatego dołoży wszelkich starań, by w razie nieprzewidzianych okoliczności móc odzyskać swoje pieniądze.

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego zawsze jest dom, mieszkanie lub działka budowlana. Kredytobiorca stawia na szali swój dom po to, by otrzymać niższą ratę kredytu czy zmniejszone oprocentowanie i zrobi wszystko, by zobowiązania spłacić w terminie. Zanim jednak machina ruszy, czeka nas mnóstwo formalności, których wypełnienie może zająć długie tygodnie, jeżeli nie miesiące.

Problem w tym, że inwestor chciałby otrzymać pieniądze na kupno domu lub mieszkania, a bank uzyskać należyte zabezpieczenie, którym jest prawomocny wpis do księgi wieczystej – i to najlepiej w tym samym momencie. W takim przypadku stosuje się zabezpieczenie dodatkowe, jakim jest ubezpieczenie pomostowe.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W GLIWICACH

Ubezpieczenie mieszkania jako zabezpieczenie kredytu

Do czasu, gdy w księdze wieczystej pojawi się wpis o hipotece, kredytobiorca zobowiązany jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Jego wysokość to zwykle niewielki procent całej kwoty kredytu (zazwyczaj między 0,06% a 0,09%), a opłaca się je jedynie do momentu uprawomocnienia wpisu hipoteki. Następnie pozostaje już tylko dostarczyć wpis do banku. Od tej pory kredyt hipoteczny zabezpieczony jest nieruchomością inwestora.

Jak to wygląda w praktyce? Kredytobiorca chcąc zakupić nieruchomość i otrzymać na nią środki z kredytu hipotecznego udaje się do banku, gdzie załatwia niezbędne formalności. Po wszystkim odwiedza Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym uruchamia ubezpieczenie pomostowe. W międzyczasie musi zgłosić wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Przez kolejne kilka miesięcy – bo tyle mniej więcej trwają formalności związane z uprawomocnieniem wpisu – klient banku jest zobowiązany do uiszczania opłat z tytułu ubezpieczenia pomostowego. Warto jednak sprawdzić dokładnie warunki kredytu hipotecznego. Może się okazać, że bank wymaga opłaty za pół roku z góry lub raty kwartalnej.

Wystarczą regularne wpłaty

Wraz z momentem dostarczenia wpisu hipoteki do banku możemy zrezygnować z ubezpieczenia pomostowego. Zdejmie to z nas część zobowiązań i będzie stanowić niewielką ulgę w następującym okresie spłaty kredytu hipotecznego.

WIĘCEJ INFORMACJI O KREDYTACH HIPOTECZNYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ!