Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim
Marta Kulawik

Kiedy para decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wymarzone mieszkanie, dość często decyduje się również na zawarcie związku małżeńskiego. Pozwolę sobie na obalenie tego mitu. W świetle prawa para, która pozostaje w związku nieformalnym może również zaciągnąć kredyt. Jak to zrobić i jakie warunki należy spełnić? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Kredyt hipotetyczny, a ślub

Przepisy prawa nie zabraniają parom pozostającym w związku nieformalnym zaciągnąć kredyt hipoteczny. Inne zdanie mają banki, które dzielą się na takie, które kredytu udzielą oraz takie, które kierują ofertę kredytów hipotecznych wyłącznie do par związanych węzłem małżeńskim. Bank udzielając pożyczki parze pozostającej w konkubinacie bierze pod uwagę ich indywidualną zdolność kredytową ponieważ traktuje parę jak dwa, osobne gospodarstwa domowe. W przypadku małżeństwa bank traktuje parę jako jedno, wspólne gospodarstwo domowe. Przez co osoby pozostające w związku nieformalnym mogą dostać kredyt, ale nie w takiej wysokości na jaką liczyli. Dzieje się tak ponieważ bank uważa, że dwa gospodarstwa domowe generują większe koszty utrzymania niż jedno gospodarstwo. Pamiętajcie, że starając się o kredyt hipotetyczny możecie dostarczyć do banku zaświadczenie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa. Być może uda się Wam wywalczyć lepsze warunki kredytu.

Co zrobić by dostać kredyt?

Bank wyliczając wysokość kredytu bierze pod uwagę dwa czynniki: wiek oraz zdolność kredytową partnerów. Jeżeli wiek partnerów jest do siebie zbliżony bank przyzna kredyt na dłuższy okres. Analogicznie jeżeli jeden z partnerów jest dużo starszy wówczas bank może przyznać kredyt hipoteczny, ale zdecydowanie na krótszy okres. Co do zdolności kredytowej – gdy dochody jednego z partnerów są zdecydowanie niższe w porównaniu do drugiego wówczas bank może obniżyć zdolność kredytową.

CZYTAJ TAKŻE: KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ MIESZKANIE?

Spłata rat w przypadku rozstania

Zarówno małżeństwa jak i związki nieformalne mogą się rozpaść, są to sytuacje których nie można przewidzieć. Wówczas obie strony są zobowiązane do spłaty kredytu, warto więc wybrać korzystną opcję spłaty dla dwojga. Pamiętajcie, że zaciągając kredyt hipoteczny podział własności nie musi być równy. W praktyce oznacza to, ze jeden z partnerów ma mniej do spłacenia niż drugi, lecz w dalszym ciągu obie strony są zobowiązane do spłaty pożyczki.

Niestety kiedy jedna ze stron nie jest w stanie spłacać kredytu wówczas ten przykry obowiązek spada na drugą ze stron. Zaciągając kredyt para formalna czy nie decyduje się na tzw. klauzulę solidarnej odpowiedzialności.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Podział nieruchomości po rozstaniu

Kiedy dochodzi do rozpadu małżeństwa jak i związku partnerskiego obie strony mogą sprzedać dotychczasowe mieszkanie i podzielić się gotówką. Zebrane fundusze mogą wykorzystać do spłaty hipotecznego zobowiązania. Oczywiście jeżeli jeden z partnerów jest wstanie spłacić drugiego wówczas może on przejąć całą nieruchomość. W obu przypadkach dotychczasowi partnerzy są zobowiązani powiadomić bank o zaistniałej sytuacji.

 

Pragniecie z partnerem kupić mieszkanie i zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, lecz nie wiecie jak się za to zabrać? Zatem skontaktujcie się z agencją RE/MAX GOLD! Z całą pewnością Nasi pracownicy pomogą Wam przebrnąć przez formalności, a także przedstawią Wam ciekawe oferty nieruchomości.