Czy warto jest odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Czy warto jest odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?
Marta Kulawik

Remont przed sprzedażą mieszkania? Brzmi absurdalnie? Ale wcale tak nie jest. Właściciele nieruchomości planując jej sprzedaż zazwyczaj nie chcą wydawać kolejnych pieniędzy na jej odświeżenie. A to duży błąd! Pieniądze zainwestowane w przygotowanie mieszkania zwrócą się z nawiązką. Dlaczego?

Pierwsze wrażenie jest kluczowe

Szaro-bure ściany, przybrudzenia, brzydkie, tłuste plamy czy zacieki nie wyglądają atrakcyjnie. Estetyka mieszkania wiele mówi o jego lokatorach, ale przede wszystkim o problemach dotyczących nieruchomości. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Ściany, podłogi i sufity to wizytówka naszych „M”. Ich stan ma też olbrzymi wpływ na wartość mieszkania. Czasem wystarczą jedynie kosmetyczne zmiany jak pomalowanie ścian jasnymi kolorami, naprawa drobnych usterek, aby podnieść wartość nieruchomości. Nie musi być to generalny remont.

CZYTAJ TAKŻE – POMYSŁY NA MALOWANIE I DEKORACJĘ ŚCIAN

Diabeł tkwi w szczegółach. Umyte okna, odkurzone podłogi, świeżo odmalowane ściany i sufit, wymienione gniazdka, drobna elektryka czy nowe kratki wentylacyjne – to niuanse, które mają niemałe znaczenie dla czujnego oka przyszłego nabywcy mieszkania. Bardzo ważnym aspektem dla kupującego jest także stan okien. Oczywiście ich wymiana wiąże się z pewnymi kosztami, bo cena jednego oscyluje wokół 1 tys. zł, ale lokal wyposażony w nowiutkie okna jest pożądany na rynku nieruchomości. Dziś mamy do czynienia z rynkiem kupującego, który jak w ulęgałkach może przebierać w ofertach dostępnych w biurze nieruchomości. Aby przyciągnąć jego uwagę, mieszkanie należy odpowiednio przygotować.

Odświeżanie mieszkania się opłaca

Często zdarza się, że w przypadku gdy odziedziczymy nieruchomość po jakimś starszym krewnym, jest ono nie tylko zaniedbane, ale i zagracone niemodnymi meblami. Ściany zdobią stare, często odchodzące, tapety, podłogi pokryte są gumolitem, a w pomieszczeniu panuje zaduch i półmrok. Jeżeli chcemy sprzedać takie lokum w dobrej cenie, konieczna jest estetyczna ingerencja. Mieszkanie należy wywietrzyć, meble wyrzucić, tapety zerwać, a ściany pokryć białą farbą, która nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie, ale i sprawia wrażenie świeżości. Korzystny będzie też demontaż starych kandelabrów czy wyczyszczenie parkietu.

Schludne nieruchomości lepiej się sprzedają

Osoba poszukująca lokalu nadającego się do zamieszkania „od zaraz” chętnie przymknie oko na nieco wyższą cenę, jeżeli w zamian otrzyma odświeżone lokum i brak kłopotu związanego z jego samodzielnym odmalowaniem. Wartość tak przygotowanej nieruchomości może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu procent. Szacuje się, że 1 tys. zł zainwestowany w odświeżenie mieszkania może przełożyć się nawet na wzrost jego wartości o ok. 10 tys. zł!

Jeżeli chcemy podnieść standard mieszkania do poziomu premium, dedykowanego dla klientów z bardziej zasobnym portfelem, można też zdecydować się na modernizację lokalu i skorzystać z usług architekta wnętrz. Nierzadko dzieje się tak w przypadku odrestaurowanych, zabytkowych kamienic, czy apartamentowców, albo też postindustrialnych budowli, w których wnętrzu powstają modne lofty. Jednakże to przedsięwzięcie wiąże się z dużym ryzykiem finansowym i niepewnością czy uda się znaleźć odpowiedniego nabywcę, który zrekompensuje nam koszty poniesione na poczet tuningu mieszkania.