Zakup nieruchomości jako inwestycja

Zakup nieruchomości jako inwestycja
Marta Kulawik

Mądrzy inwestorzy kupują tanie nieruchomości z nadzieją uzyskania sporych dochodów ze sprzedaży lub najmu. Wiele nieruchomości posiada niską cenę, dodatkowo jest usytuowanych w sprzyjającej okolicy. Warto zatem pokusić się o ocenę rynku nieruchomości, w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych. Zakup nieruchomości jako sposób inwestycji jest popularną formą lokaty kapitału w Polsce!

Jak mądrze inwestować w nieruchomości?

Szukaj okazji – porównuj ceny podobnych nieruchomości w wielu miastach i wybierz najkorzystniejszą z lokalizacji biorąc pod uwagę to, że np. mieszkanie na wynajem w Katowicach przykuć może dużą uwagę studentów.
Analizuj rynek nieruchomości – zastanów się, dla jakiej grupy najemców nieruchomość będzie atrakcyjna (np. biznesmeni, kontraktowi pracownicy, studenci, młode małżeństwo, liczna rodzina, osoby starsze) i ile będą oni w stanie wydać na czynsz. Dysponując danymi, zainwestuj w nieruchomość prywatną lub komercyjną, tu zwróć szczególną uwagę na stan lokalnej gospodarki.
Negocjuj warunki kredytu – złóż wniosek w kilku bankach, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.
Powiększ kapitał własny – zainwestuj pieniądze, spraw by pracowały z korzyścią dla Ciebie, uzyskaj niezbędną płynność finansową. Wkład własny obniży raty kredytu. Jeżeli zaoszczędzisz pełną kwotę, nie będziesz musiał korzystać z pomocy banku, a opłaty z czynszu będą stanowiły dla Ciebie pożądany zastrzyk gotówki przez wiele lat.

CZYTAJ TAKŻE – CZYM JEST OTWARTY MIESZKANIOWY RACHUNEK POWIERNICZY

​Dlaczego inwestowanie w nieruchomości jest korzystne?

Nieruchomości są jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału(co miesiąc przynoszą dochód) w porównaniu do innych „zamrożonych” środków inwestycyjnych, ponadto:

W spłacie kredytu kredytobiorcę wspomaga najemca, uiszczając opłatę czynszową. Budżet domowy nie jest więc nadmiernie obciążony.

Czynsz wpłacany comiesięcznie przez najemcę, stanowi dodatkowe źródło dochodu (po spłacie kredytu).

Czynsz z upływem czasu może wzrosnąć (wraz z inflacją).

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI WYKORZYSTYWANEJ W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Poznaj także inne formy inwestowania, które wybierają Polacy:

Inwestycje w złoto – które niestety mogą przynieść spektakularny zysk, jak i straty, ponieważ cena kruszcu jest uzależniona od sytuacji gospodarczej na świecie. Nie należy natomiast spodziewać się nadmiernych zysków, gdyż działania inwestycyjne w kruszce mają wymiar długofalowy.
Inwestowanie na giełdzie – działania te wymagają dużej wiedzy i ogromnych umiejętności, a ponadto, są obciążone sporym ryzkiem, indeksy WIG mogą tracić na wartości.
Lokaty bankowe – do otwarcia lokaty jest potrzebny niewielki kapitał. Pewny, aczkolwiek niski zysk gwarantują lokaty ze stałym procentem. Najpoważniejszą wadą lokat jest konieczność zamrożenia kapitału na czas trwania danej lokaty, a także utrata odsetek w przypadku odstąpienia od lokaty przed terminem.
Kupno obligacji – termin ich spłaty wynosi ponad 10 lat, ale może być też dłuższy. Partie odsetek są wypłacane przez cały czas, korzystnie wpływając na finanse, a wypłacane odsetki są odliczane od podstawy opodatkowania. Z kolei zabezpieczenie publicznych emisji zmniejsza możliwość inwestycji w inne projekt, które wymagają dostępu do zabezpieczonych funduszy.

Jak sam zauwazyłeś, inwestycja w nieruchomość jest w stanie zapewnić Ci stały, comiesięczny dochoód. Jeżeli pragniesz sukcesywnie zarabiać, inwestuj w nieruchomości – maksymalizuj zyski!