Wynajem domu dla pracowników z Ukrainy

Wynajem domu dla pracowników z Ukrainy
Marta Kulawik

Obywatele Ukrainy coraz częściej osiedlają się w Polsce, by znaleźć tu pracę. W związku z tak intensywnym ich napływem wynajem domu dla pracowników z Ukrainy jawi się jako dobra droga do uzyskania dodatkowego przychodu. O czym należy pamiętać, decydując się na ten krok? Podpowiadamy.

Wynajem domu – najważniejsza rozsądna cena

Posiadając własną nieruchomość, możemy wynająć jej część lub nawet całość gościom zza wschodniej granicy. Musimy przy tym pamiętać, żeby sztucznie nie zawyżać ceny tej usługi. Osoby zainteresowane tematem, dobrze wiedzą, ile kosztuje wynajem domu dla pracowników z Ukrainy i nie dadzą naciągnąć się na zbyt wysoki czynsz. Dobrze o tym pamiętać i być fair wobec potencjalnych najemców. Równocześnie powinniśmy być świadomi, że nasi sąsiedzi przyjeżdżają do Polski, by zarobić, zatem będą poszukiwać tanich lokali. Z pewnością zainteresują się tymi o niższym standardzie i położonymi z dala od centrów miast.

Wyposażenie to wymóg konieczny

Ukraińcy, decydując się na wynajem domu, będą poszukiwać takiego, w którym znajduje się niezbędne wyposażenie. Użyteczne na co dzień meble takie jak łóżka, szafy, a także przydatne sprzęty RTV/AGD (lodówka, piec gazowy bądź elektryczny) są wymogiem koniecznym. Ich brak wewnątrz domu bądź mieszkania może skutecznie zniechęcić potencjalnych lokatorów. Ci przyjeżdżają do Polski, by zarobić, zatem z pewnością nie będą chcieli ponosić dodatkowych kosztów na zakup podstawowych akcesoriów.

CZYTAJ TAKŻE – WCZEŚNIEJSZE WYPOWIEDZENIE UMOWY NAJMU NA CZAS NIEOKREŚLONY

Sprawy formalno-prawne

Wynajmowanie domu pracownikom z Ukrainy nie różni się prawie niczym od wynajmu na rzecz innych osób. Przede wszystkim powinniśmy poprosić o niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość najemców. Należy też zweryfikować pozwolenie na pobyt. Ponadto umowę najmu winniśmy sporządzić w dwóch wersjach językowych. Ten, kto ją podpisuje, musi rozumieć wszystkie zawarte w niej ustalenia. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się na to, by ominąć ten wymóg formalny. To możliwe, gdy w umowie znajdzie się punkt, w którym najemca potwierdza, że zrozumiał i akceptuje wszystkie warunki umowy. Rozwiązanie to ma jednak liczne wady i prowadzi do niepotrzebnych nieporozumień, których warto uniknąć. Tłumacząc pismo, powinniśmy zawrzeć w nim dane dotyczące okresu wypowiedzenia, kaucji zwrotnej i odpowiedzialności użytkownika. Dodajmy, że porozumienie między stronami dobrze zawierać na czas obowiązywania wizy pozwalającej na pobyt w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE – AMORTYZACJA, CZYLI JAK OBNIŻYĆ PODATEK ZA WYNAJEM MIESZKANIA

Czy wynajmując, ryzykujemy?

Wynajmowanie domu zawsze niesie ze sobą to samo ryzyko. W każdym przypadku możemy spodziewać się, że najemca zniknie bez uregulowania płatności i więcej go nie odnajdziemy. Możliwy jest również scenariusz, wedle którego wynosi sprzęty i demoluje mieszkanie, jednak remedium na takie problemy jest stosowny zapis w umowie. Jeśli określimy w niej odpowiednio wysoką kaucję – nie powinniśmy obawiać się problemów. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkaniec Ukrainy przyjeżdża do Polski np. do Zabrza, Katowic czy Sosnowca, by zarobić. Raczej nie będzie chciał wchodzić w konflikt z prawem. Jeśli uznamy to za konieczne, możemy sporządzić, potwierdzoną notarialnie, umowę najmu okazjonalnego. Zgodnie z jej zapisami lokator może zostać przeniesiony do innego lokalu na mocy eksmisji.

 

Wynajem domu na rzecz ukraińskich pracowników jest obecnie bardzo opłacalny. Ich liczba ciągle wzrasta, a oni sami na ogół chcą cieszyć się dobrą opinią. W sprawie ewentualnych pytań związanych z tym zagadnieniem warto dopytać w biurze nieruchomości Re/Max Gold.