Wynajem domu z możliwością wykupu

Wynajem domu z możliwością wykupu
Marta Kulawik

Wynajem domu z możliwością wykupu to ciekawe rozwiązanie dla osób, którym nie wystarczy mieszkanie, a równocześnie nie mają wystarczającej ilości gotówki na budowę nowej nieruchomości. Z zalet tego rozwiązania korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Co warto wiedzieć na temat omawianego zagadnienia?

Wynajem domu z możliwością wykupu – wciąż modny

Osoby zainteresowane omawianym zagadnieniem muszą pamiętać, że wynajem domu z możliwością wykupu z biegiem lat stawał się coraz mniej popularny. Było to wprawdzie rozwiązanie bardzo lubiane i stanowiące ciekawą propozycję oferowaną przez deweloperów w czasie dekoniunktury, jednak ten złoty czas mamy już w dużej mierze za sobą. Jest to związane z obecną sytuacją rynkową. Zwyczajnie powiększyła się grupa odbiorców zaciekawionych zakupem własnego mieszkania w ramach kredytu hipotecznego. Warto równocześnie odnotować, że nie brakuje pośredników nieruchomości oferujących wynajęcie domu z możliwością późniejszego wykupu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rozwiązanie dostępne w różnych rejonach kraju

Przede wszystkim należy pamiętać, że ofert związanych z wynajmem lokalu z późniejszą możliwością wykupu możemy poszukiwać w wielu polskich miastach. Dostępne są między innymi w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Tychach czy Poznaniu. Warto jednak odpowiednio wnikliwie zapoznać się z ofertą dostępnych tam pośredników. Takie rozeznanie rynku z pewnością przyda się w owocnym poszukiwaniu.

Podstawowe zalety rozwiązania wynajmij i kup

Wśród pośredników nieruchomości opisywane rozwiązanie często określa się jako „wynajmij i kup”. Taka propozycja ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na odłożenie w czasie dużego wydatku, którym jest zakup nieruchomości na własność. Przydaje się wtedy, gdy nabywcy brakuje odpowiednio dużego budżetu. Na czas gromadzenia środków może wybrać sobie lokum znajdujące się w ofercie danego pośrednika i dopiero po czasie stać się jego właścicielem. Na ogół jednak trzeba przygotować się na poniesienie kosztów związanych z wkładem własnym, który najczęściej wynosi kilkadziesiąt procent wartości domu. To zadanie znacznie łatwiejsze niż zaciąganie kredytu hipotecznego o wartości kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo pieniądze łożone na rzecz czynszu w wielu przypadkach stanowią już wkład własny w zakup nieruchomości, co znacznie przybliża do upragnionego celu.

Płynne regulowanie należności

Ciekawe w omawianym modelu sprzedażowym jest to, że sam nabywca decyduje w dużej mierze, jak szybko będzie mógł stać się właścicielem domu, który tymczasowo wynajmuje. W każdym momencie wynajmu może zdecydować się na to, by wykupić nieruchomość. Często jest również tak, że im wyższa wpłata własna, tym mniejszy jest comiesięczny czynsz. Oferty pod tym względem są bardzo rozbieżne i należy zapoznać się z nimi, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

CZYTAJ TAKŻE – CO GROZI ZA WYNAJEM MIESZKANIA BEZ UMOWY?

Możliwość wynajmu domu z możliwością wykupu jest, jak widać, wciąż dostępna na rynku, i nadal stanowi przedmiot zainteresowania. Warto poszukiwać tego typu ofert. Niezbędną pomoc i fachowe doradztwo w tym zakresie zapewniają specjaliści z biura nieruchomości Re/Max Gold.