Wynajem mieszkania – z meblami czy bez?

Wynajem mieszkania – z meblami czy bez?
Marta Kulawik

Rynek nieruchomości zmienia się na przestrzeni lat. Modyfikacjom ulegają nie tylko przepisy, ale również wymagania najemców. Wiele osób zastanawia się, czy bardziej opłacalny i pożądany jest wynajem mieszkania z meblami, czy też bez nich. Oczekiwania w tym zakresie są zależne od kilku czynników. Przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Mieszkanie z meblami łatwiej wynająć

Specjaliści są zgodni, że utrzymuje się trend, zgodnie z którym znacznie łatwiejsze jest wynajęcie nieruchomości wyposażonej w meble. Są one niezbędne w przypadku najmu wybranym grupom odbiorców. Dodatkowo znacznie szybciej znajdzie się osoba chętna do zamieszkania w miejscu, gdzie umieszczono już łóżko, szafy i wyposażenie kuchni. Gdy brakuje podstawowych elementów wyposażenia, na lokatora trzeba czekać znacznie dłużej. Czy oznacza to, że mieszkanie bez mebli nie będzie cieszyło się powodzeniem? Nie. Niektórzy odbiorcy wręcz wolą mieć do dyspozycji przestrzeń, którą mogą zagospodarować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Kto ma jakie wymagania? Sprawdźmy.

Umeblowane mieszkanie dla młodych

Meble są niezbędnym elementem wyposażenia przede wszystkim dla młodych ludzi. Ci, studiując lub stawiając pierwsze kroki na rynku pracy, nie mają zazwyczaj pieniędzy na zakup wyposażenia. Raczej nie skuszą się na lokum, w którym brakuje umeblowania. Powody są co najmniej dwa – na tak duże zakupy należy mieć dodatkowe fundusze i czas. Wizyty w kolejnych sklepach zabierają go naprawdę sporo, a osoby młode, obciążone nadmiarem obowiązków chcą z niektórymi zadaniami uporać się możliwie jak najszybciej. Radą dla wynajmującego takiemu lokatorowi jest zatem oferowanie mieszkania wraz z meblami.

Nie wszystko zależy od wieku

Wyposażenie mieszkania jest zagadnieniem kluczowym nie tylko dla młodych. Cenią je sobie również małżeństwa z małymi dziećmi i osoby prowadzące dynamiczne życie obfitujące w zmiany. Pamiętajmy, że większość osób aktywnych zawodowo kilkukrotnie w ciągu życia zmieni miejsce zamieszkania. Tak szybkie zmiany i przenoszenie się z miasta do miasta sprawia, że zakup mebli staje się nieopłacalny, bo trzeba byłoby to robić zbyt często i ponosić za duże koszty. Lepiej zatem wybrać miejsce gotowe do tego, by się wprowadzić. Czy wszyscy tak uważają? Niezupełnie.

CZYTAJ TAKŻE – WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O UBEZPIECZENIU MIESZKANIA NA WYNAJEM

Dla kogo meble są zbyteczne?

Nie każdy uważa umeblowanie za konieczny element wystroju mieszkania na wynajem. Eksperci rynkowi podpowiadają, że mieszkanie bez mebli również będzie cieszyło się powodzeniem, wśród niektórych osób. Będzie odpowiadać przede wszystkim tym mającym stabilną pracę i unormowaną sytuację finansową. Osoby te wolą samodzielnie wyposażyć miejsce, w którym zamieszkają. Tego rodzaju najemcy zdarzają się nieco rzadziej, ale jeśli już pojawią się na horyzoncie, można spodziewać się, że zostaną na dłużej. Oznacza to, że podpisana zostanie umowa długoterminowa. Dużą zaletą wynajmu „gołego” mieszkania jest zatem rodzaj najemcy, który najpewniej szuka miejsca na długi czas i zapewni cykliczne wpływy na konto.

Bez mebli dla pracowników delegowanych

Dodajmy, że zdarza się, iż mieszkanie bez mebli wynajmują duże firmy delegujące swojego pracownika do wykonywania zadań poza miejscem jego zamieszkania. Na ogół mają one spore zaplecze finansowe. Oznacza to zatem nie tylko brak problemów dla wynajmującego, ale również pewny zysk.

CZYTAJ TAKŻE – RYCZAŁT ZA WYNAJEM MIESZKANIA

Bez mebli – bez kłopotu

Wprawdzie wynajem mieszkania z meblami jest pewniejszy, ale może przysporzyć większej ilości kłopotów. Im więcej jest przedmiotów – tym więcej spośród nich może zostać zniszczonych, a to generuje koszty dla wynajmującego. Udostępniając mieszkanie bez mebli – uniknie się tego problemu. Gdy odnajdzie się użytkownika dobrze sytuowanego, stabilnego zawodowo i finansowo wynajmujący z pewnością będzie zadowolony. Ma jeszcze jeden powód do zadowolenia – nie musi martwić się o to, że ktoś zniszczy jego rzeczy.

Wynajem mieszkania z meblami jest z pewnością znacznie łatwiejszy. Meble wewnątrz lokum sprzyjają sprawniejszemu odnalezieniu najemcy. Nie oznacza to jednak, że lokal bez mebli skazany jest na brak lokatorów. Będzie interesował wybrane, opisane w tekście, osoby. Szczegóły tego zagadnienia omówić można z ekspertami Re/Max Gold, którzy przybliżą niezbędne szczegóły.